Ste tu
Home > Kultúra > História > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> TREBIŠOVSKÉ PAMIATKY: MARIÁNSKE SÚSOŠIE

TREBIŠOVSKÉ PAMIATKY: MARIÁNSKE SÚSOŠIE

Mariánske súsošie
Zdieľaj tento článok

Každý Trebišovčan a Trebišovčanka okolo tohto sochárskeho diela už prešiel. Čo však Mariánske súsošie, alebo inak – Immaculata, znamená? Odkiaľ sa tu vzalo? Odpovie ti náš druhý článok zo série Trebišovské pamiatky.


Mariánske súsošie je dielom neznámeho kamenosochára, ktoré je datované do obdobia okolo roku 1800. Slohovo ho možno zaradiť k dielam doznievajúceho rokoka s niektorými znakmi klasicizmu. Dominantou súsošia je plastika Madony šliapajúcej na hada. Po jej pravej ruke je kamenná plastika sv. Jána Nepomuckého a po ľavici socha patróna a ochrancu pred požiarmi, sv. Floriána.


Prečítaj si: Trebišovské pamiatky: Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho

Súsošie je v súčasnosti už na svojom treťom mieste, teda medzi gréckokatolíckym a rímskokatolíckym chrámom. Pôvodne bolo umiestnené pred kaštieľom, neskôr v roku 1907 bolo prenesené do priestoru južne od kostola na okraj parku smerom k hlavnej ulici. V tom čase bolo obklopené dekoratívnou reťazou umiestnenou na ôsmich stĺpoch, čo bol dar mestu od vdovy po grófovi Teodorovi Andrássym.

Mariánske súsošie
Mariánske súsošie

Následkami dvoch svetových vojen však bolo Mariánske súsošie značne poškodené a narušené. K jeho komplexnej obnove došlo počas 80. rokov vysekaním kópií pôvodných plastík a reštaurovaním menej narušených častí. Bolo taktiež prenesené na vhodnejšie miesto, tam kde ho môžeme vídať aj dnes. Pred zopár rokmi boli v okolí Mariánskeho súsošia vybudované lavičky a spolu s novými chodníkmi tak vytvorili komfortnú zónu vhodnú na relax a oddych.

image005

IMG_2649

Zdieľaj tento článok

Top