Ste tu
Home > Spravodajstvo > TREBIŠOVSKÁ ZELEŇ POMALY VYMIERA

TREBIŠOVSKÁ ZELEŇ POMALY VYMIERA

Trebišovská zeleň pomaly vymiera

Nedostatok zelene v mestách si už vyslúžil pozornosť mnoho väčších miest. Aj keď na Slovensku to zatiaľ nie je až taký veľký problém, (zelene a parkov máme aj v mestách dosť), v budúcnosti to tak nemusí byť. Pri príchode do Trebišova cez nadjazd, oproti čerpacej stanici OMV, začala pred niekoľkými mesiacmi vyrastať novostavba na mieste, kde bola predtým voľná plocha a rástla tu tráva. Od začiatku je táto stavba záhadná (nikde pri nej nevidieť žiadnu tabuľu), a tak sme pátrali, čo za novostavbu to tu vlastne rastie. Tiež sme sa pýtali ľudí, čo si o takomto stavaní na každom voľnom mieste myslia.

Mestá začínajú riešiť nedostatok zelene

Aj v Bratislave si takýto problém všimli a od nedávna dávajú obyvateľom možnosť si zakúpiť rôzne rastliny (hlavne ale kvety), zasadiť si ich pred obytný dom, starať sa o nich a tak si skrášliť prostredie.

Nebolo to až tak dávno, keď sa tiež objavili stavby, ktoré majú komponenty parkov, alebo aspoň stromov aj na vyšších poschodiach, prípadne okolo každého poschodia. Mnoho z nich bude vo výstavbe hlavne vo svetových metropolách.

Spestrenie životného prostredia však nie je jediné pozitívum. Aj keď sa už z toho stáva klišé, rastliny potrebujeme na produkovanie kyslíku. A čím viac áut sa používa, tým viac zelene by sme mali vysádzať a tým prispieť k čisteniu vzduchu. Opak je však pravdou.

Ďalšie zastavané miesto

Spomínaná novostavba je len jedna z viacerých, ktoré sa v Trebišove v poslednej dobe vystavali. Každý deň sa pri nej obyvatelia mesta rozmýšľajú, čo tu nakoniec vyrastie. Máme odpoveď.

Trebišovská zeleň pomaly vymiera
Trebišovská zeleň pomaly vymiera

Aj keď dátum dokončenia projektu ešte nie je určený, vieme, že vnútro tejto stavby bude tvoriť opäť ďalšie nákupné stredisko, pričom stavba bude pozostávať z prízemia a jedného poschodia.

Aký je názor ľudí?

Pýtali sme sa aj obyvateľov mesta, čo si myslia o tom, že sa stavajú stále nové budovy na miestach, kde predtým rástla zeleň, ktorá sa týmto z mesta vytráca za komerčným účelom. Zaujímalo nás aj aké typy obchodov (keď už tu aj tak sú) im v našom meste chýbajú.

Viera

Kritizovať veci v meste vie každý, ale dať aj poriadne návrhy, to už nie. Hlavná ulica sa pomaly stáva úplne zabetónovanou a tak sa o chvíľu nebude kam schovať pred letným slnkom. Zeleň v Trebišove ustupuje kvôli komerčným dôvodom. V rámci obchodov mi tu ani tak nechýba nič, nie som typ človeka, ktorý musí chodiť po obchodoch. Viac by som sa potešila nejakému športovému centru, aké sú typické hlavne v západných krajinách, kde by sa dali hrať rôzne športy, pretože v našom meste sú takéto zriadenia dosť roztrúsené a niektoré z nich už nefungujú- mohli by sa spojiť do komplexu. Už síce nemám malé deti, ale v poslednej dobe som aspoň vďačná trebišovskému Kinderkovu pre deti, kde si aj rodičia môžu nadviazať nové kontakty s inými rodičmi. Pre tínedžerov však Trebišov neponúka žiadne miesto (ak nerátam diskotéky) a to by bolo potrebné zmeniť.  

Žofia

Zeleň sa prispôsobuje modernizácii mesta, je však pravda, že  z mesta mizne. A preto by sa malo sadiť viac stromov, alebo kríkov okolo chodníkov. Mne osobne v našom meste chýbajú moderné obchody, teda nie textílie na každom rohu. Do takýchto obchodov by aj tínedžeri chodili radšej, keďže si ako jedna z nich myslím že mladí nemajú žiadne miesto kde by sa stretávali a boli aktívni. Podľa môjho názoru je aj toto dôvodom, prečo mladí z Trebišova utekajú do väčších miest.

Za názorom sme išli aj za profesorkou na gymnáziu. Vyvinulo sa to však úplne inak ako sme očakávali a tam sme skončili v triede plnej prvákov, s otázkou: „Aké jedno slovo vás napadne pri slovách trebišovská zeleň?“Je smutné, že takmer všetky odpovede boli park. Je pravda, že síce máme jeden z najväčších mestských parkov, ale sústredila sa celá trebišovská zeleň len do pár kilometrov štvorcových?

Top