Ste tu
Home > Rozhovory > <i class="fa fa-comments"></i> TREBIŠOVČANKA SILVIA TRAJČÍKOVÁ ŽIJÚCA V PARÍŽI A JEJ SLOVÁ PO ÚTOKOCH

TREBIŠOVČANKA SILVIA TRAJČÍKOVÁ ŽIJÚCA V PARÍŽI A JEJ SLOVÁ PO ÚTOKOCH

Paríž bol 13. novembra 2015 svedkom ničivých teroristických útokov

Udalosti z piatka, 13. novembra 2015 rýchlosťou blesku zasiahli celý svet. Francúzska metropola, Paríž, sa približne po trištvrť roku opäť stala svedkom teroristických útokov. Tentokrát však nabrali oveľa kolosálnejšie a brutálnejšie rozmery. Zatiaľ čo pri útokoch na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo boli ciele teroristov presne vytipované, teraz teroristi strieľali bez rozmýšľania. Nevinní ľudia padali na zem mŕtvi, ako ovocie zo stromov. A je ich viac ako sto.


Podľa doterajších dostupných informácií sa medzi obeťami besnenia teroristov hlásiacich sa k Islamskému štátu, nenachádzajú žiadni občania Slovenskej republiky. Naša redakcia požiadala o vyjadrenie sa k útokom Silviu Trajčíkovú, ktorá momentálne žije a študuje v Paríži. Poskytla nám tieto slová:


“Mala som veľké šťastie, pretože tá hrôza sa začala diať v piatok, tuším okolo desiatej večer. Pritom ja som o pol ôsmej večer pristála vo Viedni, lebo som prišla na tento víkend domov Ale večer o jedenástej som na internete videla, čo sa deje. Mala som veľké šťastie, že som sa normálne dostala domov.”

“V pondelok sa ale mam vrátiť do Paríža. Tak teraz len dúfam, že sa tam bez problémov dostanem. Bez nejakých extra meškaní a podobne. Kontroly ako také mi nevedia. Úprimne, v Paríži študujem medzinárodnú bezpečnosť a som za všetky bezpečnostné opatrenia.”
Prečo opäť Francúzsko?

“Problém je v tom, a to neplatí len vo Francúzsku ale takmer vždy a všade, že bezpečnostné opatrenia sa prijímajú, až keď sa niečo stane. Francúzom sa to vypomstilo. Vie sa o islamistoch-rodených Francúzoch a hlavne o tých, ktorí odišli do Sýrie. Napriek tomu sa adekvátne opatrenia k tomu neprijímali. A toto je akoby výsledok. Akoby sa to dalo čakať. Ani útoky na redakciu časopisu Charlie Hebdo nepomohli.”

“Toto je najväčší útok vo Francúzsku. Najväčší útok islamistov a najväčší útok proti civilistom. Lenže nebola ani prvý a obávam sa, že ani posledný. Ak bude ďalší útok, tak už nie v Paríži, ale niekde inde vo Francúzsku alebo Belgicku. Útoky islamistov, respektíve len radikála-jednotlivca, už boli. Okrem Charlie Hebdo bolo tuším pred rokom nešťastie, keď v meste Dijon auto naschvál narazilo do ľudí a vodič predtým zakričal Alah Akbar. Ak sa nemýlim, Pred niekoľkými rokmi zas islamista v meste Toulouse zastrelil pred židovskou školou dvoch ľudí. Toto ale bolo naozaj veľké. Teraz budú všetci Francúzi veľmi ostražití. Kontroly, policajti a vojaci všade v meste, razie… Bojím sa však aby to netrvalo len po koniec COP21  (konferencia o klimatických zmenách konajúca sa v Paríži, pozn. red.) alebo po začiatok roka 2016.”
“Netrúfam si totiž povedať, či ľudia budú ochotní obetovať slobodu, tú slávnu ,,liberté” a teda akceptovať dlhodobo takéto opatrenia. Ja si ale myslím, že by mali, pretože táto situácia a táto doba dokonca, si to vyžadujú. Hrozba je príliš veľká a hlavne to ešte dlho potrvá. Taktiež je vo Francúzsku podľa mňa veľa radikálov, respektíve jednotlivcov, ktorí buď ,,len” schvaľujú názory a činy IS alebo sú priamo potenciálnymi tzv. osamelí vlci – a tých tak ľahko neodhalia.”
Silvia Trajčíková
Je rodená Trebišovčanka. Ako dieťa navštevovala Základnú školu M.R. Štefánika a potom sa presunula študovať na bilingválne gymnázium do Bratislavy. Podľa jej vlastných slov má však v Trebišove skoro celú rodinu a naše mesto navštívi približne dvakrát do roka.
SIlvia Trajčíková v Paríži
SIlvia Trajčíková v Paríži
Do Francúzska sa vydala študovať na vysokú školu SciencesPo, v Dijone, kde strávila dva roky. Tretí rok ale musela povinne stráviť niekde v zahraničí a tak sa rozhodla pre štúdiá v Moskve. Momentálne pokračuje v magisterskom štúdiu, avšak s tým rozdielom, že študuje vo francúzskom hlavnom meste.

Top