Ste tu
Home > Kultúra > TREBIŠOVČANIA UVIDIA KULTÚRNY PROGRAM “ZO ŽIVOTA ĽEĽIJE”

TREBIŠOVČANIA UVIDIA KULTÚRNY PROGRAM “ZO ŽIVOTA ĽEĽIJE”

Zdieľaj tento článok

Folklórny súbor Ľeľija, pôsobiaci v meste Trebišov, pripravuje kultúrno-spoločenský galaprogram pre všetkých milovníkov ľudových piesní a tradícií. Vystúpenie plné tancov, hudby, spevu, ale i amatérskych divadelných scénok priamo na javisku si obyvatelia Trebišova budú môcť pozrieť sobotu 21. apríla 2018 o 16.00 h v divadelnej sále MsKS.


Od začiatku programu sa umelecký prejav folkloristov spája do príbehu. Viacerých. Na pódiu sa stretnú mladé dievky s o niečo staršími, už vydatými, ženami a vedú rozhovor v zemplínskom nárečí. Jednotlivé vystúpenia súčasných i bývalých tanečníkov sú popretkávané humornými dialógmi, v ktorých sú účinkujúce folkloristky satiricko-panovačné, posmešné, až to zavŕšia nakazujúcimi výrazmi. V rozdieloch však vidia aj niečo, čo ich spája. A tak sa tie mladšie ochotne učia od životom skúsenejších ženičiek. Dokážu sa spolu i pekne zabaviť. Na ich veľkú radosť, prichádzajú k nim švárni mládenci, ktorí sa chcú zabaviť tesne pred ich rukovaním. I na vojnu sa poberú, odlúčenie, smútok i clivotu zažijú, ale o to šťastnejší sa vracajú.


A opäť ich to ťahá k dievčatám. Tie ich už netrpezlivo čakajú. … komuže to svadba sa strojí? A bude! Tradičná ľudová zábava so svadobnými motívmi, tancami a zvykmi južného Zemplína.

Slávnostný galaprogram Zo života … Ľeľije je venovaný bývalým i súčasným členom folklórneho súboru Ľeľija, pozvaným hosťom a širokej verejnosti pri príležitosti jubilejného 10. výročia vzniku zoskupenia.


Zdroj: Mesto Trebišov

Zdieľaj tento článok

Top