Ste tu
Home > Spravodajstvo > TREBIŠOV JE V TRANSPARENTNOSTI TAKMER NA SAMOM DNE

TREBIŠOV JE V TRANSPARENTNOSTI TAKMER NA SAMOM DNE

TREBIŠOV│Podľa najnovších prieskumov Transparency International, ktoré sa venovali transparentnosti slovenských miest si Trebišov v porovnaní s minulým sledovaným obdobím pohoršil o 15 miest a v 100-člennej tabuľke sa ocitol takmer na dne.

Transparency International každé dva roky ponúka prehľad transparentnosti 100 najväčších slovenských miest, pričom zohľadňuje viacero smerodajných faktorov.

Medzi hodnotené zložky zaradzuje prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, rozpočet, zmluvy, či dotácie a granty. Kompletný zoznam hodnotených zložiek si môžete pozrieť TU.

Trebišov klesol o 15 miest

V porovnaní s minulým monitorovaným obdobím (2014) kedy Trebišov obsadil v celkovom hodnotení 74. miesto, sme sa znova prepadli takmer na koniec rebríčka. Pričom vývoj umiestnení z uplynulých rokov by mal byť skôr smerom hore. Prečo?

Rok 2010 – 91. miesto
Rok 2012 – 87. miesto
Rok 2014 – 74. miesto
Rok 2016 – 89. miesto

Zatiaľ čo v Trebišove sme zažili tabuľkový prepad a celkové zhoršenie transparentnosti, v susednom Vranove nad Topľou majú opačné starosti. Oproti minulému obdobiu sa im podarilo poskočiť o 6 miest a v súčasnosti im patrí prvé miesto.

Ako uvádza web združenia Transparency International: „Toto východoslovenské mesto sa pritom ešte pred štyrmi rokmi delilo o poslednú 99. priečku s Bytčou. Jeho predstavitelia však po nelichotivom umiestnení vyjadrili odhodlanie výrazne otvoriť mesto verejnej kontrole a už v roku 2014 sa stali skokanom ročníka.

Až dve tretiny miest sa oproti roku 2014 väčšmi otvorili verejnej kontrole. V Trebišove to nejde?


Zdroj: Transparency International

Top