Ste tu
Home > Zaujímavosti > Tohtoročný júl prepísal historické záznamy, bol najteplejším mesiacom od začiatku meraní

Tohtoročný júl prepísal historické záznamy, bol najteplejším mesiacom od začiatku meraní

15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Tohtoročný júl bol celosvetovo najteplejším mesiacom od začiatku meraní v roku 1880.

Takýto výsledok sa očakával po tom, čo v júli padli historické teplotné rekordy vo viacerých krajinách vrátane Nemecka či Veľkej Británie, a vo štvrtok ho potvrdil aj americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA).

Trend bude pokračovať

Tohtoročný júl bol podľa NOAA o 0,95 stupňa Celzia nad júlovým teplotným priemerom za celé 20. storočie, ktorý bol na úrovni 15,78 stupňa Celzia.

Americká vládna agentúra upozorňuje, že celosvetový trend zvyšovania teplôt bude pokračovať, čo súvisí s klimatickými zmenami, ktoré boli vyvolané predovšetkým ľudskou činnosťou.

Doteraz najteplejším júlom bol ten z roku 2016, pričom tohtoročný júl ho „tromfol“ o 0,03 stupňa Celzia.

Jún bol tiež rekordný

Extrémne teploty sa podľa NOAA na Zemi objavujú stále častejšie: Až deväť z desiatich najteplejších júlov bolo zaznamenaných od roku 2005 doteraz a päť historicky najteplejších júlov bolo v posledných piatich rokoch.

Ide zároveň o 43. júl v rade za sebou a celkovo 415. mesiac v rade za sebou, ktorý je teplotne nad normálom.

Historický rekord si pripísal aj tohtoročný jún. Priemerná celosvetová teplota za jún 2019 bola podľa NOAA na úrovni 15,9 stupňov Celzia, čo bolo o 0,9 stupňa Celzia viac ako priemerná júnová teplota za celé 20. storočie.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky NOAA.

Viac k témam: klimatické zmeny, teplotné rekordy
Zdroj: Webnoviny.sk – Tohtoročný júl prepísal historické záznamy, bol najteplejším mesiacom od začiatku meraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Top