Ste tu
Home > Správy > Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová odsúdená za korupciu získala občianstvo v Srbsku

Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová odsúdená za korupciu získala občianstvo v Srbsku

8.8.2019 (Webnoviny.sk) – Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, ktorá utiekla zo svojej krajiny pred päťročným väzením v súvislosti s obvineniami z korupcie, získala srbské občianstvo.

Srbská štátna tlačová agentúra Tanjug vo štvrtok informovala, že jej vláda udelila občianstvo, „pretože by to mohlo byť v záujme Srbska“. Srbskí predstavitelia dôvod ich rozhodnutia nekomentovali.

Môže cestovať bez víz

Udelenie občianstva thajskej expremiérke potvrdil vládny dekrét, ktorý ešte v júni publikovali v oficiálnom štátnom vestníku. Šinavatrová môže so srbským pasom vycestovať bez víz do viac ako 100 krajín sveta vrátane väčšiny členských štátov Európskej únie.

Šinavatrová utiekla z Thajska v roku 2017, krátko pred tým, ako ju súd uznal vinnou z vedenia schémy vládnych dotácií pre pestovateľov ryže, ktoré stáli Thajsko miliardy dolárov. Politička a jej podporovatelia tvrdia, že jej prípad je politicky motivovaný.

Vládu ukončil prevrat

Expremiérka údajne ušla do Londýna. Cestovala vraj pritom cez Dubaj, kde žije v exile jej brat, rovnako bývalý predseda thajskej vlády, Thaksin Šinavatra, ktorý tiež v Thajsku čelí obvineniam z korupcie. Kde sa Šinavatrová v súčasnosti nachádza, nie je známe.

Vlády Thaksina a Jinglak Šinavatrovcov ukončili vojenské prevraty – jeho v roku 2006 a jej v roku 2014. Hoci obaja žijú v exile, pričom Thaksin má od roku 2009 občianstvo Čiernej Hory, stále majú značnú podporu u šudí vo vidieckych a chudobnejších častiach Thajska.

Viac k témam: občianstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová odsúdená za korupciu získala občianstvo v Srbsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Top