Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Teplota na Slovensku môže vystúpiť až na 36 stupňov Celzia, vydali aj výstrahy pred búrkami

Teplota na Slovensku môže vystúpiť až na 36 stupňov Celzia, vydali aj výstrahy pred búrkami

12.8.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) aj v pondelok varuje pred horúčavami a búrkami. Ako informuje na svojej oficiálnej webovej stránke, meteorologická výstraha druhého stupňa platí pre Bratislavský, Banskobystrický, Košický, Nitriansky a Trnavský kraj v pondelok od 13:00 do 19:00.

„Maximálna teplota vzduchu sa očakáva od 35 do 36 °C. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ informuje ústav.

SHMÚ zároveň vydal výstrahu aj pred búrkami. S tými môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako je stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov,“ dodáva SHMÚ.

Viac k témam: horúčavy, silné búrky
Zdroj: Webnoviny.sk – Teplota na Slovensku môže vystúpiť až na 36 stupňov Celzia, vydali aj výstrahy pred búrkami © SITA Všetky práva vyhradené.

Top