Ste tu
Home > Správy > Svet > Taliansky sklad ukrýval milióny nenahlásených vakcín AstraZeneca, mali smerovať do Belgicka

Taliansky sklad ukrýval milióny nenahlásených vakcín AstraZeneca, mali smerovať do Belgicka

25.3.2021 (Webnoviny.sk) – Talianska polícia našla počas razie v továrni milióny nenahlásených dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Ako uvádza web New York Post s odvolaním sa na taliansky denník La Stampa, uprostred hašterenia medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom ich v továrni pravdepodobne ukryli.


Vo farmaceutickom závode v Anagni v strednom Taliansku bolo dovedna 29 miliónov dávok vakcíny, čo je takmer dvojnásobok množstva, ktoré dosiaľ Európska únia dostala od spomenutej spoločnosti.


Dávky pre Belgicko

Podľa zdrojov z EÚ dávky boli pôvodne určené pre Veľkú Britániu. Neskôr po zavedení nových pravidiel pre vývoz vakcín ich Taliansko zablokovalo. Krajina na Apeninskom polostrove však o vakcínach nevedela, až kým eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton nezačal vyšetrovanie ich cieľovej destinácie. Následne informoval talianskych policajtov.

Viac o téme: Koronavírus

„Európska komisia v sobotu požiadala predsedu vlády o overenie niektorých dávok vakcíny vo výrobnom závode v Anagni. Premiér informoval ministra zdravotníctva, ktorý nariadil inšpekciu uskutočnenú talianskymi úradmi,“ vyhlásil Breton, podľa ktorého boli skontrolované dávky napokon určené pre Belgicko.

Žiadny export neplánujú

Spoločnosť AstraZeneca na margo prípadu uviedla, že väčšina z 29 miliónov dávok v spomenutom závode bola určená pre krajiny EÚ a zvyšok boli dávky určené pre chudobné krajiny v rámci iniciatívy COVAX.

„V súčasnosti sa neplánuje žiadny export okrem iniciatívy COVAX, kam pôjde 13 miliónov dávok vakcíny,“ uviedol farmaceutický gigant s tým, že ďalších 16 miliónov dávok dopravia do členských štátov EÚ tento mesiac a v apríli po tom, ako skontrolujú ich kvalitu.

Viac k témam: Koronavírus, razia, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliansky sklad ukrýval milióny nenahlásených vakcín AstraZeneca, mali smerovať do Belgicka © SITA Všetky práva vyhradené.


Top