Ste tu
Home > Šport > MOTOR šport > Svitko prežil svoju najhoršiu etapu na Rely Dakar, popísal chvíle hrôzy po nehode Goncalvesa (video)

Svitko prežil svoju najhoršiu etapu na Rely Dakar, popísal chvíle hrôzy po nehode Goncalvesa (video)

Zdieľaj tento článok

13.1.2020 (Webnoviny.sk) – Paulo Goncalves bol jedným z mála pretekárov, ktorí zažili Rely Dakar na troch rôznych kontinentoch. Po piatich sezónach s Hondou začal spolupracovať s tímom Hero Motorsports a v Saudskej Arábii bol pripravený zabojovať o najvyššie priečky. Jeho trinásta účasť na púštnom dobrodružstve sa však skončila tragicky a vo veku 40 rokov ukončila jeho život.


25. pretekár, ktorý zahynul na Dakare

Goncalves sa dostal do kontaktu s motorkami už v detstve. Jeho otec vlastnil dielňu pre motocykle a raz ho zobral na tréningovú dráhu.


Práve to bol moment, ktorý napokon viedol k tomu, že už ako 17-ročný sa Goncalves stal profesionálnym pretekárom. Jeho najväčším úspechom bol titul majstra sveta v roku 2013 v cross country, no cenné bolo aj druhé miesto z Rely Dakar 2015, kde ho zdolal iba Španiel Marc Coma.

“Je to príliš vysoká cena, ktorú dnes musel niekto z nás zaplatiť. Nemám žiadne slová, ktoré by vyjadrili to, čo skutočne cítim. Bol to skvelý jazdec a príkladný človek, ktorého mali všetci radi. Veľa sily posielam celej jeho rodine v týchto ťažkých časoch. Budeš mi chýbať, Paulo,” napísal Coma na sociálnej sieti instagram. Goncales je od roku 1979 už 25. pretekárom, ktorý prišiel o život na Rely Dakar.

Záchranári prišli za pár minút

V nedeľňajšej etape našli jeho nehybné telo Austrálčan Toby Price a tiež 37-ročný Štefan Svitko. Slovák vo videu na facebooku popísal chvíle hrôzy.

“Pre mňa to bola najhoršia etapa v živote. S Tobym Pricom sme išli tesne za sebou a na 275. kilometri sme našli padnutého Paula Goncalvesa – bolo pod ním veľa krvi. Záchranári prišli za pár minút a asi polhodinu mu dávali masáž srdca s umelým dýchaním. Keď nevládali, tak som im pomohol. Ani po dlhej dobe však nejavil známky života, a tak ho prikryli. S Pricom sme im ho pomohli odniesť do vrtuľníka a potom sadli na motorky a išli do cieľa,” povedal Svitko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ľútosť nad tragickou udalosťou vyjadrili na sociálnych sieťach aj ďalší pretekári. “Je to najhorší deň pre motoristický šport. Odpočívaj a jazdi v pokoji, budeš mi veľmi chýbať. Myšlienky a modlitby idú k tvojej rodine a priateľom. Bolí to a je to ťažké prijať,” napísal na instagrame Toby Price. Pridal sa aj priebežný líder 42. ročníka Rely Dakar v kategórii motocyklov Ricky Brabec. “Speedy, ďakujem ti za nezabudnuteľný čas, zábavu a predovšetkým za tvoje priateľstvo. Milióny z nás nikdy nezabudnú.”

Viac k témam: Rely Dakar
Zdroj: Webnoviny.sk – Svitko prežil svoju najhoršiu etapu na Rely Dakar, popísal chvíle hrôzy po nehode Goncalvesa (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top