Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Svetový deň diabetu: Rodina a diabetes. Až 10 percent adolescentov na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou a až 28 percent z nich má metabolický syndróm! Hrozí im „diabezita“!

Svetový deň diabetu: Rodina a diabetes. Až 10 percent adolescentov na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou a až 28 percent z nich má metabolický syndróm! Hrozí im „diabezita“!

BRATISLAVA 13. novembra 2018 (WBN/PR) – Diabetes sa dnes na Slovensku týka takmer každej rodiny. Je znepokojujúce,  že  ďalšia generácia sa bude zrejme s diabetom 2. typu stretávať ešte častejšie. Čísla sú šokujúce. Až 10 percent detí v školskom veku na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou a až 28 percent z nich má metabolický syndróm! Ak bola kedysi cukrovka 2. typu ochorením stredného a vyššieho veku, dnes sa čoraz viac týka detí a tínedžerov!


Na celom svete rastie počet detských pacientov s diabetom 2.typu. Žiaľ, predpoklady na toto ochorenie vznikajú práve spôsobom života v rodine. V súčasnosti tvorí diabetes mellitus 2. typu v niektorých amerických diabetologických centrách viac než tretinu novodiagnostikovaných prípadov cukrovky u detí a jeho výskyt prudko stúpa aj v Európe. DM2 sa tak stáva novým fenoménom v detskej diabetológii. Zo stravovacích a pohybových návykov v domácom prostredí vychádzajú aj návyky dieťaťa. Riziková je nadmerná konzumácia mastných a vyprážaných jedál, “fast food” a sladkostí v kombinácii s malým príjmom zeleniny a ovocia v jedálničku. Závratné sociálne zmeny posledných desaťročí zmenili nielen diétne ale aj pohybové návyky detí. Podľa mnohých prieskumov sú deti v súčasnosti oveľa menej pohybovo aktívne, čo prispieva k nárastu obezity. Narastajúci výskyt diabetu druhého typu v detstve a v adolescencii súvisí s pandémiou detskej obezity. Pre spoločný výskyt oboch ochorení sa preto často používa termín diabezita.


Nadváha a obezita, ktoré vzniknú už v priebehu detstva a adolescencie, v mnohých prípadoch trvajú aj v dospelosti a sú tak rizikovými faktormi ďalších civilizačných ochorení. Riziko, že obézne deti budú obézne aj v dospelosti rastie s vekom dieťaťa a stupňom obezity. Je predpoklad, že 20-40 percent obéznych detí do veku 17 rokov bude obéznych aj v dospelosti. V skupine obéznch adolescentov nad 17 rokov je to až 60 percent. Každý rok pribúda v Európe minimálne 400 000 detí s nadváhou, z ktorých vyše 85 000 spĺňa kritériá obezity. To znamená, že každé piate európske dieťa má nadváhu, čo predstavuje 14 miliónov detí. Stúpajúci výskyt metabolického syndrómu (MS) u detí možno dávať do úzkeho súvisu s pandémiou obezity.

V Európskej únii sa predpokladá výskyt metabolického syndrómu u 550 000 detí a adolescentov, najvyšší výskyt je v krajinách s vysokou detskou obezitou.  Výskyt DM-2 v populácii detí a adolescentov sa vo svete neustále zvyšuje,  v  jednotlivých krajinách sa však veľmi líši. V niektorých častiach USA sa výskyt DM-2 za posledných 10 rokov až zdesaťnásobil a tvorí až  jednu tretinu všetkých prípadov detského diabetu! Medzinárodná štúdia, ktorej sa zúčastnilo 10 ázijských krajín zistila, že až 10 % detí s cukrovkou má práve diabetes mellitus 2. typu. Na Slovensku sa doteraz zaznamenávajú len ojedinelé prípady DM 2. typu v detskej a adolescentnej populácii. Prevažujú však obavy, že výskyt nadváhy a obezity a s ním súvisiaci výskyt DM-2 u detí a adolescentov na Slovensku začne narastať podobne ako je to v štátoch Západnej Európy.

Obidva najčastejšie typy diabetu – diabetes mellitus 1. typu (T1DM) a diabetes mellitus 2. typu (T2DM) – majú genetický základ, ale na ich vzniku sa podieľajú odchýlky vo viacerých génoch spolu s vplyvmi prostredia. Ide teda o takzvané polygénové  ochorenie. Viac ako 90% pacientov s DM 1. typu nemá príbuzného s cukrovkou. Vyše 90% prípadov cukrovky 1. typu teda tvorí autoimunitne podmienený podtyp (DM-1A). Má zriedkavý rodinný výskyt, rýchly začiatok a výrazné klinické príznaky v čase prejavenia sa ochorenia. Oveľa zriedkavejší je idiopatický podtyp DM 1. typu (DM-1I). Riziko vzniku u detí a súrodencov diabetika s DM 1.typu  je 10 až 15-krát vyššie ako v bežnej populácii. Genetická náchylnosť na vznik ochorenia však nie je dostatočnou podmienkou vzniku ochorenia.

Existujú aj typy cukrovky, pri ktorých sa ochorenie prenáša. Vtedy ide o poruchu jedného génu. Hovoríme o tzv. monogénovom  type diabetu. Dnes sa uvedené gény dajú testovať. U nás je to v laboratóriu Diabgene v Bratislave. Pre tieto typy býva charakteristický výskyt vo viacerých generáciách po sebe, výskyt aj  súrodencov, miernejší nástup ako aj priebeh cukrovky.

Napriek intenzívnemu výskumu nebola doteraz zistená príčina DM-2 v jednom géne. Naopak sa javí, že ide o zmeny viacerých, funkčne súvisiacich génov, ktoré sú typické pre danú populáciu. Súčasný prudký vzostup výskytu DM-2 vo svete je však príliš rýchly, aby bol len dôsledkom kumulácie rizikových génov v tej-ktorej populácii a upozorňuje na dôležitosť rizikových faktorov prostredia, ktorými sú obezita či nedostatok pohybu. K príčinám nárastu tohto ochorenia patria genetické faktory, nesprávny životný štýl, najmä nedostatok pohybu, nevhodná strava, stres a obezita. Žiaľ, až 8 z 10 prípadov diabetu 2. typu by bolo možné zabrániť zmenou životného štýlu. V mnohých rodinách sa cukrovka objavuje v každej generácii. Počet členov rodiny s cukrovkou narastá a diabetes  sa u nich dokonca objavuje v stále nižšom veku. Pacienti v mnohých prípadoch na chorobu rezignujú a berú ju ako svoje nechcené dedičstvo, ktoré v podstate očakávali. Pravda je, že dedičnosť existuje.

V “diabetických” rodinách je skutočne pravdepodobnosť ochorenia vyššia. Svoju úlohu však zohrávajú stravovacie zvyklosti a životný štýl rodiny. Obezita, prejedanie sa, sladené nápoje – zlý životný štýl by však rozhodne nemal byť tým, čo spája rodiny! Súčasne s rastúcou hmotnosťou ubúda prirodzený pohyb. Riešením je zmeniť životný štýl pacienta s diabetom i celej  rodiny, zaradiť do denného rozvrhu fyzickú aktivitu, strážiť si svoju hmotnosť a začať variť chutne, ale podľa zásad správnej výživy. Diétne odporúčania pre diabetikov sú totožné so zásadami racionálneho stravovania. Preto rovnakú stravu môže s diabetikom konzumovať celá jeho rodina. Je to aj jediná prevencia pred tým, aby nám nevyrástla generácia diabetikov. Len tak sa totiž dá vzniku diabetu druhého typu zabrániť, alebo túto chorobu aspoň oddialiť.

Partner podujatia: SANOFI

Viac k témam: cukrovka, diabetes, Sanofi, Svetový deň diabetu
Zdroj: Webnoviny.sk – Svetový deň diabetu: Rodina a diabetes. Až 10 percent adolescentov na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou a až 28 percent z nich má metabolický syndróm! Hrozí im „diabezita“! © SITA Všetky práva vyhradené.


Top