Ste tu
Home > Zdravie > Svetový deň astmy si pripomína aj Slovensko, ľudia si ochorenie často mýlia s alergiou

Svetový deň astmy si pripomína aj Slovensko, ľudia si ochorenie často mýlia s alergiou

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) – Svetový deň astmy si v utorok pripomínajú státisíce ľudí po celom svete. Celosvetovo trpí týmto ochorením, ktoré postihuje najmä priedušky a pľúca, viac ako 300 miliónov ľudí.


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá zaraďuje astmu medzi najrozšírenejšie chronické ochorenie na svete, predpokladá, že do roku 2025 sa zvýši celosvetovo počet pacientov až na 400 miliónov.


Pribúdajú tisíce pacientov

Na Slovensku máme podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sledovaných v ambulanciách pneumológov a ftizeológov, ale aj ambulanciách klinickej imunológie a alergológie ku koncu roka 2017 viac ako 325-tisíc pacientov a každoročne pribudne 11-tisíc nových. Tento dramatický vývoj chorobnosti súvisí najmä s klimatickými zmenami a zhoršujúcim sa životným prostredím.

Napriek tomu majú dnes astmatici prístup k moderným a inovatívnym liečbam, vďaka čomu môžu mať astmu plne pod kontrolou. Lekári však upozorňujú na adherenciu, teda zodpovednosť pacienta k liečbe a dodržiavanie odporúčaní lekárov. Agentúru SITA o tom informoval Tomáš Turčan.

Každoročne v ambulanciách pneumológov a klinických imunológov pribúda počet pacientov, ktorým diagnostikujeme astmu. Je to alarmujúci trend, ktorý sa netýka len dospelej populácie, ale aj detí. Astma sa vplyvom zhoršujúceho sa životného prostredia a klimatických zmien dotýka jedného zo 17 obyvateľov Slovenska a predpokladáme, že do roku 2025 bude trpieť astmou jeden z dvanástich Slovákov,“ povedala Marta Hájková, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu.

Mýlia si ju s alergiou

S pribúdajúcim počtom pacientov stúpajú aj náklady na ich liečbu. Mnohí však toto ochorenie podľa odborníkov podceňujú a mýlia si astmu s alergiou.

Zatiaľ čo alergia je zápalové ochorenie horných dýchacích ciest, pre ktoré je charakteristické najmä svrbenie, kýchanie, výtok z nosa či slzenie a opuch očí, astma je oveľa závažnejšie ochorenie s odlišnými symptómami ako alergia.

Astma sa prejavuje najmä sťaženým dýchaním tzv. dýchavicou, dráždivým kašľom či dlhotrvajúcou nádchou. Prvotnými prejavmi astmy je častokrát náhla dušnosť či kašeľ. Najmä výdych pacienta sprevádza pískavý zvuk a sipot, čo je spôsobené opuchom sliznice priedušiek. Astmatik môže pociťovať aj nepríjemný tlak na hrudi doprevádzaný lapaním po dychu,“ vysvetlil Peter Pružinec, primár Kliniky alergológie a klinickej imunológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Pri astme totiž dochádza k zúženiu až uzavretiu lúmenu priedušiek a to najmä na úrovni vetvenia priedušiek v pľúcach.

Pri ťažkej forme astmy sú pacienti vystavovaní astmatickým záchvatom, keď dochádza k opuchu a zúženiu priedušiek. “V kritických situáciách, astmatický záchvat bez pomoci lekára môže končiť smrťou pacienta,” dodal.

Viac k témam: astma, WHO Svetová zdravotnícka organizácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Svetový deň astmy si pripomína aj Slovensko, ľudia si ochorenie často mýlia s alergiou © SITA Všetky práva vyhradené.


Top