Ste tu
Home > Správy > Švajčiari hlasujú v referende, chcú mať v krajine menej zamestnancov z iných krajín Únie

Švajčiari hlasujú v referende, chcú mať v krajine menej zamestnancov z iných krajín Únie

27.9.2020 (Webnoviny.sk) – Švajčiarski voliči v nedeľu hlasujú o návrhu nacionalistickej Švajčiarskej ľudovej strany na obmedzenie počtu občanov Európskej únie, ktorí môžu žiť a pracovať v ich krajine. Takýmto krokom by sa Švajčiari uprednostnili pri prístupe k pracovným miestam, sociálnemu zabezpečeniu a sociálnym dávkam, pred občanmi 27-člennej Európskej únie.


Ak by návrh v referende prešiel, znamenalo by to ďalšie napätie v širokých a lukratívnych vzťahoch Švajčiarska s EÚ. Mohlo by to viesť aj k recipročnému znevýhodneniu švajčiarskych občanov, ak by chceli žiť a pracovať v EÚ. V alpskej krajine žije zhruba 1,4 milióna občanov EÚ a približne 500-tisíc Švajčiarov žije v štátoch EÚ.


V podobnom referende v roku 2014 Švajčiari tesne odhlasovali obmedzenia pre občanov EÚ. Zákonodarcovia však odmietli úplne implementovať výsledky referenda, čo Švajčiarsku ľudovú stranu viedlo k opätovnému presadeniu referenda v tomto roku.

Najnovšie prieskumy však naznačujú, že podpora pre obmedzenie voľného pohybu sa zmenšila. V prieskume agentúry Gfs.bern zo 7. septembra viac ako 60 percent respondentov bolo proti obmedzeniu pohybu, približne 35 percent opýtaných obmedzenie podporovalo a zvyšní respondenti boli nerozhodnutí.

Viac k témam: práca v zahraničí, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk – Švajčiari hlasujú v referende, chcú mať v krajine menej zamestnancov z iných krajín Únie © SITA Všetky práva vyhradené.


Top