Ste tu
Home > Kultúra > SV. MIKULÁŠ NAVŠTÍVIL TREBIŠOVSKÉ DETI

SV. MIKULÁŠ NAVŠTÍVIL TREBIŠOVSKÉ DETI

Zdieľaj tento článok

Dnes v kalendári svieti sviatok sv. Mikuláša. K trebišovským deťom však prišiel Mikuláš už včera. Pri starej tržnici, KaSS čakala na deti veľká tribúna a spoločnosť jej robil aj milý zvieratkovský betlehem stojaci obďaleč.


Sv. Mikuláš

Žil na tomto svete na prelome tretieho a štvrtého storočia po Kristovi. Už za svojho života bol považovaný za štedrého človeka, ochrancu viery a záchrancu nespravodlivo obvinených. Vo východných kresťanských cirkvách predstavuje sv. Mikuláš druhého najviac uctievaného svätca vôbec, hneď po Panne Márii.


Jeho sviatok pripadá na deň jeho úmrtia, 6. decembra a je spojený s rozdávaním darčekov deťom, obvykle však už v predvečer samotného sviatku, teda o deň skôr. Už dlhodobo je v zemepisných šírkach Česka a Slovenska sv. Mikuláš v období nádielky sladkostí zobrazovaný v dlhom červenom biskupskom plášti a dlhej bielej brade. Na hlave mu nesmie chýbať biskupská čapica.

Je veľmi ľahké, zvlášť v časoch rastúcej globalizácie, pomýliť si tradičného sv. Mikuláša s fenoménom, ktorý vznikol v USA. Hovorím o persóne amerického Santa Clausa, oblečeného do červeno-bieleho odevu, na hlave s červenou čiapkou s brmbolcom, veľkým bruchom a vysokými čižmami. Aký máš názor na takéto zamieňanie predvianočných tradícií? Nezdá sa ti, že na skutočného sv. Mikuláša sa v dnešnej konzumnej spoločnosti ovplyvňovanej západnou kultúrou ľahko zabúda?

Prišiel, priniesol odmeny

Sobotu okolo štvrtej popoludní, na námestí Š.B. Romana čakalo na sv. Mikuláša približne 150 ľudí. Dočkali sa. Prišiel v spoločnosti anjela a čerta na veľkom koči, ťahaný párom hnedákov. Grandiózny príchod. Toto sa naozaj podarilo. Zvítal sa s deťmi, rozdal zopár fotografií a spoločne s primátorom mesta na tribúne otvoril túto akciu. Nasledovalo predstavenie činohernej rozprávky Láska ako dar, do ktorej boli úspešne zapojení aj najmenší diváci.

A napokon to, na čo všetci najviac čakali. Opäť sa zjavil sv. Mikuláš a v dave, spolu so svojimi pomocníkmi, rozdal sladké darčeky. Akcia sa ukončila rozsvieteným symbolu trebišovských Vianoc, vysokého stromčeka stojaceho uprostred kruhového objazdu. Najmenší si prítomnosť sv. Mikuláša užívali. Z davu sa však najmä z úst starších ozývali hlasy, že prišlo málo ľudí. Kde sa stala chyba?


FOTO: Daniel Fekete

Zdieľaj tento článok

Top