Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Sudcom sa nepáči nová súdna mapa, Kolíkovú žiadajú o urýchlené stiahnutie návrhu z pripomienkového konania

Sudcom sa nepáči nová súdna mapa, Kolíkovú žiadajú o urýchlené stiahnutie návrhu z pripomienkového konania

Zdieľaj tento článok

21.6.2021 (Webnoviny.sk) – Združenie sudcov Slovenska (ZSS) vyzvalo ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby „urýchlene“ stiahla návrh novej súdnej mapy z pripomienkového konania.


Podľa ZSS by mala šéfka rezortu spravodlivosti vypracovať nový návrh len na základe vyhodnotenia projektu „Váženie prípadov“ a zabezpečiť participáciu všetkých dotknutých subjektov na jej príprave.


Podkopávanie nezávislosti

Združenie o tom rozhodlo na Hlavnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo 17. júna na Štrbskom Plese. Informoval o tom nový prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner.

„Vyzývame predstaviteľov verejnej moci neporušovať právne relevantné medzinárodné dokumenty o povinnosti vyhnúť sa kritike pri komentovaní rozhodnutí sudcov, ktorá podkopáva nezávislosť a dôveru verejnosti v súdnictvo. Zároveň ich žiadame, aby rešpektovali povinnosť zdržať sa akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo spochybniť ich ochotu dodržiavať rozhodnutia sudcov,“ pokračovalo ZSS vo vyhlásení zo zhromaždenia.

Združenie chce spolupracovať

Zároveň navrhli ministerstvu spravodlivosti v záujme zlepšenia podmienok výkonu súdnictva prednostne začať legislatívny proces na prípravu zákonov o zakotvení sudcovského oddelenia v obligatórnom zložení – sudca vyšší súdny úradník, asistent oddelenia prioritne na prvostupňových súdoch.

Ďalej odporúčajú zakotviť inštitút alikvótneho príplatku za výkon funkcie sudcu všeobecného súdu, po ukončení funkcie sudcu pred vznikom nároku na dôchodok či vytvorenie obligatórneho mechanizmu nahradenia trvale uvoľneného miesta sudcu na príslušnom súde. Združenie zároveň oznámilo pripravenosť spolupracovať s ministerstvom spravodlivosti pri príprave legislatívnych zmien.

Viac k témam: reforma justície, súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcom sa nepáči nová súdna mapa, Kolíkovú žiadajú o urýchlené stiahnutie návrhu z pripomienkového konania © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top