Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Strana Angely Merkelovej CDU chce zdvojnásobiť dane za lietanie, cieľom je zníženie emisií

Strana Angely Merkelovej CDU chce zdvojnásobiť dane za lietanie, cieľom je zníženie emisií

Zdieľaj tento článok

16.9.2019 (Webnoviny.sk) – Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej navrhuje zdvojnásobiť súčasné dane za leteckú dopravu.


Ide o jedno z opatrení obsiahnutých v návrhu stratégie na znižovanie emisií skleníkových plynov, ktoré robustným spôsobom znásobujú klimatickú krízu.


Zvýšenie pre vnútroštátne lety

Dvojnásobné zvýšenie dane z lietania sa má zatiaľ týkať len vnútroštátnych letov, okrem prípadov, keď vnútroštátny let pre cestujúceho predstavuje len jeden zo spojov na dlhšej ceste, počas ktorej prestupuje.

Súčasná daň za leteckú dopravu predstavuje v Nemecku 7,38 eura za jednu letenku. Jej zdvojnásobenie, ak tento návrh CDU prejde, sa nebude týkať lietadiel, ktoré nie sú poháňané fosílnymi palivami.

Štandardom elektrický pohon

Spolu s leteckým priemyslom budeme investovať do toho, aby sa pri letoch na krátku vzdialenosť stal štandardom elektrický pohon, a tiež do vývoja syntetického paliva, ktoré zaistí klimatickú neutralitu aj pri letoch na strednú a veľkú vzdialenosť,” uvádza sa v dokumente CDU.

Stratégia, ktorú strana vo svojej úplnosti predstaví 20. septembra, ráta aj s ďalšími opatreniami na znižovanie emisií skleníkových plynov, vrátane ďalšieho zvyšovania podpory výroby a predaja elektromobilov či popularizácie železničnej dopravy.

Viac k témam: dane, emisie, letecká doprava
Zdroj: Webnoviny.sk – Strana Angely Merkelovej CDU chce zdvojnásobiť dane za lietanie, cieľom je zníženie emisií © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top