Ste tu
Home > Správy > Svet > Štátom Alabama sa prehnalo osem smrtiacich tornád, o život prišlo najmenej päť ľudí (video)

Štátom Alabama sa prehnalo osem smrtiacich tornád, o život prišlo najmenej päť ľudí (video)

Zdieľaj tento článok

26.3.2021 (Webnoviny.sk) – Americkým štátom Alabama sa vo štvrtok prehnala séria smrtiacich tornád, ktoré vyvracali stromy, ničili domy a spôsobili aj rozsiahle výpadky elektriny. Bez prúdu ostalo viac ako 35-tisíc zákazníkov. Z oblasti hlásia najmenej päť mŕtvych a neznámy počet zranených.


Obete potvrdili v okrese Calhoun vo východnej časti štátu, kde jedno z viacerých tornád vzniklo zo supercely búrok, ktorá sa neskôr presunula do Georgie, informoval meteorológ John De Block z Národnej meteorologickej služby v Birminghame. Alabamu podľa neho mohlo vo štvrtok zasiahnuť až osem tornád.


Pátranie komplikuje extrémne počasie

Podľa šerifa okresu Calhoun Matthewa Wadea prešlo tornádo diagonálne cez okres, pričom zasiahlo najmä poľnohospodárske oblasti, čo podľa neho pravdepodobne zabránilo vyššiemu počtu obetí.

Pátranie a záchranné práce však komplikuje pretrvávajúce extrémne počasie, ktoré naďalej panuje v oblasti.

Tornáda a povodne hrozia aj iným štátom

I keď vo štvrtok bolo najhoršie počasie v Alabame, meteorológovia varovali pred nebezpečnými búrkami, prívalovými povodňami a možnosťou tornád v oblasti od východného Mississippi po západnú Georgiu a tiež smerom na sever v Tennessee a Kentucky. Varovanie pred povodňami platí aj na západe oboch Karolín.

Viac k témam: silná búrka, supercela, tornádo, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátom Alabama sa prehnalo osem smrtiacich tornád, o život prišlo najmenej päť ľudí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top