Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Stará Ľubovňa sa nevzdáva zámeru obnovy mestskej plavárne, ale na opravy potrebuje státisíce eur

Stará Ľubovňa sa nevzdáva zámeru obnovy mestskej plavárne, ale na opravy potrebuje státisíce eur

POPRAD 7. mája (WebNoviny.sk) – Mesto Stará Ľubovňa sa nevzdáva zámeru obnovy mestskej plavárne napriek tomu, že zatiaľ nemá dostatok finančných prostriedkov.

V minulosti ju mala zrekonštruovať spoločnosť, ktorá ju od mesta dostala do nájmu za symbolické jedno euro, a hoci na tento účel podľa primátora Ľuboša Tomka získala aj grant, nakoniec z plánov zišlo.

Samosprávu trápia náklady na prevádzku

Boli tu rôzne alternatívy, no v súčasnosti je pre nás najschodnejšia cesta rekonštrukcie z vlastných zdrojov, kde by rozpočet nemal presiahnuť 1,5 milión eur,“ vysvetlil pre agentúru SITA. Samospráva ešte nemá projektovú dokumentáciu a rok 2019 vníma v tomto smere ako prípravný.

S obnovou plavárne by sa mohlo začať najskôr v roku 2020, podľa primátora však bude všetko závisieť od finančných zdrojov, ktoré bude mať mesto k dispozícii.

Viac ako tridsaťročná plaváreň je pre verejnosť stále otvorená, samosprávu však trápia vysoké náklady na jej prevádzku a údržbu.

Chceli by vybudovať wellness centrum

O fungovaní plavárne v budúcnosti sa hovorilo aj začiatkom apríla počas workshopu, ktorý na túto tému pripravil mestský úrad. Diskutovali o nej okrem iných aj niektorí mestskí poslanci, projektanti či aktivisti.

Podľa prednostu Mestského úradu v Starej Ľubovni Aleša Solára identifikovali viaceré problémy, ktoré súvisia predovšetkým s havarijným stavom technológie, vzduchotechniky, ale aj statiky suterénu plavárne.

Okrem interiéru je potrebná aj vonkajšia rekonštrukcia objektu, ktorá by sa mala týkať zateplenia obvodového plášťa a strechy. Otázne je aj funkčné využitie interiéru.

Najvhodnejšou alternatívou je zachovanie plaveckého bazéna, vybudovanie relaxačného bazéna vrátane wellness prvkov i čiastočného športového vybavenia, bazéna menších rozmerov určeného pre najmenších. V takomto prípade je však nevyhnutné spojiť súčasné priestory šatní, zmenšiť ich rozlohu a vybudovať prezliekarne slúžiace pre obe pohlavia, tak, ako je to v súčasnosti vo väčšine akvaparkov alebo plavární v iných mestách,“ uviedol prednosta s tým, že zatiaľ podľa neho nie je jasné ani to, v ktorej časti by sa mohlo nachádzať spomínané wellness centrum.

Viac k témam: plaváreň
Zdroj: Webnoviny.sk – Stará Ľubovňa sa nevzdáva zámeru obnovy mestskej plavárne, ale na opravy potrebuje státisíce eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Top