Ste tu
Home > Zaujímavosti > Spotreba pitnej vody na Slovensku mierne stúpla, celkové množstvo sa medziročne zvýšilo o milión kubíkov

Spotreba pitnej vody na Slovensku mierne stúpla, celkové množstvo sa medziročne zvýšilo o milión kubíkov

12.9.2020 (Webnoviny.sk) – Na Slovensku mierne stúpla spotreba pitnej vody. Odberatelia na Slovensku v minulom roku celkovo spotrebovali viac ako 209 miliónov metrov kubických pitnej vody. Celkové množstvo spotrebovanej pitnej vody verejnými vodovodmi sa tak medziročne zvýšilo o jeden milión kubíkov.

Ako informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, najväčší podiel majú vodárenské spoločnosti, ktoré dodali viac ako 194 miliónov metrov kubických pitnej vody, čo predstavuje až 93 % z celkovej spotreby pitnej vody.

„Malé regulované subjekty a obce, ktoré prevádzkujú verejné vodovody druhej kategórie, dodali obyvateľom celkovo 7,7 milióna metrov kubických vody a obce prevádzkujúce verejné vodovody tretej kategórie spolu dodali 7,2 milióna kubíkov,“ dodal Igaz.

Vodárenské spoločnosti odviedli takmer 90%

Z celkového množstva vyprodukovanej odpadovej vody v minulom roku v objeme takmer 225 miliónov metrov kubických odviedli vodárenské spoločnosti takmer 90 %.

„Celkovo úrad môže konštatovať nárast množstva produkcie odpadových vôd oproti predchádzajúcemu roku o jeden milión kubíkov odpadových vôd,“ konštatoval Igaz.

Úrad evidoval viac ako šesťsto regulovaných subjektov

Regulačný úrad ku koncu minulého roka v oblasti vodného hospodárstva evidoval celkovo 655 regulovaných subjektov prevádzkujúcich verejné vodovody a verejné kanalizácie.

Z toho bolo 526 obcí prevádzkujúcich verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu tretej kategórie, 115 malých regulovaných subjektov a obcí prevádzkujúcich verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu druhej kategórie a 14 vodárenských spoločností.

Viac k témam: kanalizácia, odpadové vody, pitná voda
Zdroj: Webnoviny.sk – Spotreba pitnej vody na Slovensku mierne stúpla, celkové množstvo sa medziročne zvýšilo o milión kubíkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top