Ste tu
Home > Správy > Spisovateľ Milan Kundera by si podľa Babiša znovu zaslúžil české občianstvo

Spisovateľ Milan Kundera by si podľa Babiša znovu zaslúžil české občianstvo

PARÍŽ 11. novembra (WebNoviny.sk) – Deň pred oslavami 100. výročia konca prvej svetovej vojny sa český premiér Andrej Babiš s manželkou v Paríži stretol so spisovateľskou legendou a brnenským rodákom Milanom Kunderom (89) a jeho manželkou.

České občianstvo

Právu to v sobotu potvrdil premiér s tým, že spisovateľa pozval do Česka. Dodal, že Kundera by si znovu zaslúžil české občianstvo, o ktoré prišiel po emigrácii v roku 1979.

Kundera premiéra pozval na návštevu svojho bytu vo francúzskej metropole. Potom Kunderovcov pozval Babiš do ich obľúbenej reštaurácie, kde spolu strávili tri hodiny. „Bol to zážitok na celý život a veľká česť,“ povedal premiér. „Kunderovcov som pozval k nám do Česka, kde neboli 22 rokov. Myslím, že by si zaslúžili české občianstvo, o ktoré prišli po emigrácii,“ dodal.

Kundera v roku 1975 emigroval do Francúzska, komunistický režim v Československu spisovateľa zbavil občianstva o štyri roky neskôr. V roku 1981 sa zo spisovateľa stal francúzsky občan.

Romány vo francúzštine

Jeho romány ako Žert, Neznesiteľná ľahkosť bytia či Směšné lásky ho preslávili po celom svete a boli preložené do mnohých jazykov. Po emigrácii začal Kundera písať svoje romány vo francúzštine.

Spisovateľ svoju rodnú vlasť navštevoval vždy inkognito. Svoje súkromie si veľmi stráži. Kunderu oslovil na Babišovu žiadosť český veľvyslanec vo Francúzsku Petr Drulák, doplnil portál Novinky.cz.

Viac k témam: Andrej Babiš
Zdroj: Webnoviny.sk – Spisovateľ Milan Kundera by si podľa Babiša znovu zaslúžil české občianstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Top