Ste tu
Home > Ekonomika > SOPK vyčíta vláde pri riadení ekonomiky chaos, nekoncepčnosť i nízku odbornosť

SOPK vyčíta vláde pri riadení ekonomiky chaos, nekoncepčnosť i nízku odbornosť

21.6.2021 (Webnoviny.sk) – Úspešnú ekonomickú politiku v podmienkach pandémie nie je možné realizovať v atmosfére chaosu, nekoncepčnosti a nízkej odbornosti. Vo vyhlásení k ekonomickej situácii na Slovensku to konštatuje Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).


V tejto súvislosti pritom opätovne vyzýva verejnú správu na diskusiu a nastolenie vzájomnej dôvery. Komora pozitívne hodnotí snahu štátu o kompenzáciu dopadov pandémie na podnikanie.


Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Tu treba povedať, že kým veľké spoločnosti si v značnej miere dokázali poradiť aj samy, malé a stredné podnikanie vo viacerých sektoroch utrpeli ťažké zásahy. Táto časť podnikateľského sektora hodnotí štátnu pomoc ako oneskorenú a nedostatočnú, najmä v porovnaní s okolitými krajinami,” poukazuje komora.

Komora nevidí žiadne pozitíva

Dodáva, že podľa medializovaných informácií sa v oblasti daňovej a odvodovej politiky pripravuje reforma. Kompetentným však vyčíta, že jej základné prvky zatiaľ neboli diskutované s tými, ktorí budú rozhodujúcimi prispievateľmi verejných financií.

V oblasti verejných financií podľa komory prakticky niet pozitívnych správ. „Dlhodobá udržateľnosť verejných financií je ohrozená, prakticky všetky parametre hodnotenia verejných financií sa výrazne zhoršili,” hodnotí. V určitom rozsahu je to podľa nej možné pripísať pandémii, komora však nezaznamenala kroky, ktoré by potvrdili vážny záujem o úspory na strane verejného sektora.

Za osobitný problém považuje aj prípravu plánu obnovy, ktorý napriek prísľubom nebol predmetom diskusie a jeho záverečné prerokovanie bolo len formálne.

Kvalita absolventov klesá

Jednoznačne pozitívne vníma komora kroky vlády na zníženie úrovne korupcie a zlepšenie vymožiteľnosti práva. Žiaľ, v ďalších oblastiach bezprostredne ovplyvňujúcich podnikanie nie je podľa nej pozorovateľné zásadné zlepšenie stavu.

„Naďalej klesá kvalita absolventov všetkých stupňov vzdelávania, absentuje jasná predstava, ako aspoň zastaviť úpadok vzdelávania, o situácii v zdravotníctve sa mnohí členovia komory mohli presvedčiť počas pandémie,” uzatvára.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, obchodná politika
Zdroj: Webnoviny.sk – SOPK vyčíta vláde pri riadení ekonomiky chaos, nekoncepčnosť i nízku odbornosť © SITA Všetky práva vyhradené.


Top