Ste tu
Home > Ekonomika > Sociálna poisťovňa stanovila výšku priemerného mesačného starobného dôchodku na rok 2019

Sociálna poisťovňa stanovila výšku priemerného mesačného starobného dôchodku na rok 2019

BRATISLAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa stanovila referenčnú sumu na rok 2019, ktorá je 444,1 eura. Ako ďalej informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, referenčná suma je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne (I. dôchodkový pilier). Tá je podmienkou výplaty starobného dôchodku zo starobného sporenia (II. pilier) programovým výberom .


Podmienky výplaty starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia (II. dôchodkový pilier) formou programového výberu sa upravili novelou zákona o starobnom dôchodkovom sporení od 1. februára 2018.


Programový výber sa uskutočňuje formou dohody, v ktorej si sporiteľ určí mesačnú sumu dôchodku, dobu vyplácania alebo aj jednorazový výber celej nasporenej sumy príspevkov.

Jedinou podmienkou programového výberu je skutočnosť, že súčet súm dôchodkových dávok, ktoré sú vyplácané sporiteľovi, napr. starobný dôchodok z I. piliera, invalidný dôchodok, pozostalostný dôchodok vrátane výsluhového dôchodku, či obdobného dôchodku vyplácaného z cudziny bude vyšší ako referenčná suma.

Hodnotu referenčnej sumy určuje Sociálna poisťovňa k 30. novembru kalendárneho roka a zverejňuje ju do konca príslušného roka na svojom webovom sídle. Táto hodnota potom platí po celý nasledujúci kalendárny rok.

Viac k témam: dôchodok, referenčná suma, Sociálna poisťovňa, starobný dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa stanovila výšku priemerného mesačného starobného dôchodku na rok 2019 © SITA Všetky práva vyhradené.


Top