Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Slovensko výraznejšie zaostáva v očkovaní, tretia vlna koronavírusu môže mať u nás oveľa vážnejší priebeh

Slovensko výraznejšie zaostáva v očkovaní, tretia vlna koronavírusu môže mať u nás oveľa vážnejší priebeh

Zdieľaj tento článok

5.7.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 zaostáva, čo spôsobí vážnejšiu tretiu vlnu ako inde. Aj keď boli v júni zaočkované aspoň prvou dávkou vakcíny dva milióny Slovákov, stále ide len o 37 percent celkovej populácie krajiny. Priemer Európskej únie už pritom prekročil 50 percent. Maďarsko dosahuje 57 percent, Česko 47 percent a Poľsko 44 percent.


Slovensko je tak piatou najmenej zaočkovanou krajinou únie a už v blízkej budúcnosti sa to štátu môže podľa analytikov VÚB banky vypomstiť. Málo zaočkovaná populácia totiž bude len čiastočne spomaľovať šírenie vysoko infekčného delta variantu vírusu v najbližších týždňoch a mesiacoch. Zároveň bude veľká časť obyvateľstva týmto šírením stále vážne ohrozená, keďže aj rizikové skupiny obyvateľstva s očkovaním do istej miery váhajú.


Viac o téme: Koronavírus

„To môže znamenať nevyhnutnosť skôr či neskôr znovu prijímať opatrenia proti šíreniu vírusu, ktoré uškodia aj ekonomike. A to vo vyššej miere, či dlhšie, ako v krajinách, ktoré budú zaočkované viac. Znova môžu trpieť najviac kontaktné segmenty služieb,“ uviedli analytici VÚB banky.

Motivácie ľudí k očkovaniu ako sprísnenie režimu na hraniciach a povinné testovanie pre neočkovaných, či finančné bonusy a lotéria by mohli podľa analýzy pomôcť zvýšiť do jesene zaočkovanosť na vládny cieľ 60 percent. Z väčších krajín doteraz najviac zaočkovaný Izrael (64 percent) v júni predbehla Kanada so 68 percentami, ako aj Spojené kráľovstvo a Čile, obe majú zaočkovaných 66 percent populácie.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko výraznejšie zaostáva v očkovaní, tretia vlna koronavírusu môže mať u nás oveľa vážnejší priebeh © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top