Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Slovensko podporí predĺženie brexitu, ale má podmienku v súvislosti s eurovoľbami

Slovensko podporí predĺženie brexitu, ale má podmienku v súvislosti s eurovoľbami

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Cieľom Slovenska je predísť odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody. Stanovisko Slovenska agentúre SITA poskytol riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga.

Podmienka Slovenska

Slovensko podporí predĺženie brexitu, ak Británia bude garantovať, že ak v najbližších týždňoch neschvália dohodu, uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu.

„To už aj robí. V opačnom prípade by sme čelili tvrdému brexitu už na budúci týždeň 12. apríla. Sme otvorení úpravám v politickej deklarácii vo vzťahu k budúcim obchodným vzťahom prípadne iným oblastiam. O tom v týchto dňoch prebiehajú rozhovory s lídrom opozície. Ich výsledok bude dôležitý pre ďalší osud dohody,“ uvádza sa v stanovisku.

Návrh Tuska a požiadavka Mayovej

Britská premiérka Theresa Mayová požiadala predsedu Európskej rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. júna.

Predseda Európskej rady Donald Tusk zase navrhol, aby Veľká Británia dostala ďalších dvanásť mesiacov na odchod z Únie. Jeho plán by pritom Británii umožnil odísť aj skôr, ak by prípadnú dohodu schválil parlament. Akýkoľvek posun budú musieť odobriť lídri Európskej únie na mimoriadnom summite, ktorý sa koná v stredu 10. apríla.

Spojené kráľovstvo by malo opustiť úniu 12. apríla, členovia britského parlamentu však zatiaľ nedospeli k žiadnej dohode. Pôvodne mali odísť do 29. marca, Únia však súhlasila s posunom odchodu. Ak by dohodu schválili, mohli by odísť deň pred začiatkom volieb do EÚ, teda 22. mája. Dohodu však neschválili, takže momentálne platí ako dátum odchodu 12. apríl.

Viac k témam: Brexit, Európska únia, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko podporí predĺženie brexitu, ale má podmienku v súvislosti s eurovoľbami © SITA Všetky práva vyhradené.

Top