Ste tu
Home > Cyklistika > Slovensko bude na ME reprezentovať 31 cyklistov, najväčšia hviezda Peter Sagan bude chýbať

Slovensko bude na ME reprezentovať 31 cyklistov, najväčšia hviezda Peter Sagan bude chýbať

2.8.2019 (Webnoviny.sk) – Až 31 cyklistov figuruje v nominácii Slovenska na blížiace sa majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike v holandskom Alkmaare (7.- 11. augusta). Chýba v nej najväčšia hviezda Peter Sagan, ktorý má iný súťažný program.

Už túto nedeľu sa sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France zúčastní na exhibičnom podujatí Gran Fondo Océano a Océano v stredoamerickom štáte Panama.

Kompletná špička okrem Sagana

Oznámili mi to oficiálne až tento utorok, že Peter Sagan nepôjde. Inak máme na šampionáte kompletnú špičku, okrem junioriek a kategórie žien do 23 rokov sme naplno obsadili všetky kategórie,“ informoval Martin Riška, koordinátor cestnej cyklistiky na Slovenskom zväze cyklistiky.

V elitnej kategórii mužov budú na ME v Holandsku reprezentovať Slovensko dvaja cyklisti tímu WorldTour Bora-Hansgrohe Juraj Sagan a Erik Baška, štvorica z kontinentálnej Dukly Banská Bystrica Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Patrik Tybor, Marek Čanecký ako aj Adrián Babič z Cyklistického tímu FIREFLY. Medzi ženami tvoria osmičku účastníčok zo Slovenska Alžbeta Bačíková, Tatiana Jaseková, Petra Machálková, Tereza Medveďová, Júlia Hrtánková, Mariana Findrová, Andrea Šimora a Lívia Hanesová.

Profil pretekov je rovinatý

Slováci sa predstavia tradične v pretekoch s hromadným štartom a v individuálnych časovkách. Okrem toho si v kategórii elite traja muži a tri ženy vyskúšajú aj novinku, tzv. miešanú štafetu tímov. Predbežne sú do nej nominovaní Findrová, Hanesová, Šimora, resp. Tybor a Čanecký. „Najskôr odštartujú traja muži a neskôr odovzdajú štafetu trom ženám. Tie prídu v trojici do cieľa. Ráta sa výsledný čas druhej pretekárky z tímu v cieli. Bude to premiéra tejto disciplíny na šampionátoch,“ ozrejmil Martin Riška.

Podľa Rišku prvá čas slovenskej výpravy, ktorá bude mať celá takmer 50 ľudí, odchádza do Holandska už v nedeľu 4. augusta. Elitní pretekári z tímu Bora-Hansgrohe priletia až v piatok pred nedeľňajšími pretekmi mužov s hromadným štartom. Cyklisti absolvujú 172,6 km rozdelených do jedného veľkého okruhu s dĺžkou 46,16 km a 11 menších okruhov po 11,5 km. „Profil pretekov je relatívne rovinatý a v závere sa zrejme pôjde do šprintu. Máme na to typy jazdcov, ktorí by mohli uspieť, najviac azda Erik Baška či medzi juniormi Pavol Kramarčík,“ dodal Riška.

Nominácia Slovenska na ME 2019 v cestnej cyklistike

Alkmaar (Hol., 7.- 11. augusta)

JUNIORI (6)
Pavol Rovder (Cyklo Spiš)
Pavol Kramarčík a Simon Nagy (obaja TJ Slávia ŠG Trenčín)
Tobias Vančo (ŠKC Dubnica nad Váhom)
David Sikora a Marek Gajdula (obaja CyS – Akadémia Petra Sagana)

JUNIORKY (4)
Nora Jenčušová (Schwabik cycling Cea)
Radka Paulechová (CyS – Akadémia Petra Sagana)
Simona Záhorcová a Vladimíra Zelinová (obe MŠK Žiar n.Hronom – CK)

MUŽI DO 23 ROKOV (6)
Samuel Oros (Dukla Banská Bystrica)
Matúš Štoček (Beltrami TSA Hopplá Petroli Firenze)
Matej Blaško (Topforex – Lapierre Pro Cycling Team)
Martin Vlčák a Lukáš Kubiš (obaja Dukla Banská Bystrica)
Andrej Líška (TJ Slávia ŠG Trenčín)

ŽENY ELITE a ŽENY DO 23 ROKOV (8)
Alžbeta Bačíková (CK DUKLA Bratislava)
Tatiana Jaseková (BIKEPRO SPORT)
Petra Machálková (CyS – Akadémia Petra Sagana)
Tereza Medveďová (BEPINK)
Júlia Hrtánková (CK EPIC Dohňany)
Mariana Findrová a Lívia Hanesová (CK Banská Bystrica)
Andrea Šimora Bike (Team Juhasky)

MUŽI ELITE (7)
Juraj Sagan a Erik Baška (obaja Bora-Hansgrohe)
Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully a Juraj Bellan (všetci Dukla Banská Bystrica)
Adrián Babič (Cyklistický tím FIREFLY)

Viac k témam: majstrovstvá Európy ME v cyklistike
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko bude na ME reprezentovať 31 cyklistov, najväčšia hviezda Peter Sagan bude chýbať © SITA Všetky práva vyhradené.

Top