Home > Šport > Ostatné športy > Slovenskí volejbalisti v Zlatej európskej lige zdolali Lotyšov, odvrátili dva mečbaly

RIGA 29. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti si vo svojom druhom vystúpení v Zlatej európskej lige 2019 pripísali prvé víťazstvo. Po nedeľňajšej tesnej bruselskej prehre 2:3 s Belgičanmi zverenci Andreja Kravárika v stredu v rámci 2. kola základnej A-skupiny zvíťazili 3:2 (21, -27, -24, 16, 17) v Rige nad domácimi Lotyšmi.

Slováci získali úvodný set, ďalšie dva po vyrovnaných koncovkách patrili Lotyšom, ale slovenskí volejbalisti si vynútili tajbrejk. V ňom mali dva jednotlivé mečbaly, ale nezužitkovali ich (15:15); následne dva odvrátili (17:17) a svoj tretí napokon premenili (19:17). Slováci získali do tabuľky dva body a priebežne sa vyšvihli na 2. pozíciu pred Belgičanov.

V sobotu 1. júna čaká Slovákov v rámci 3. kola prvý domáci súboj, v Nitre o 19.00 h privítajú Turkov. Na turnaj Final Four do estónskeho Tallinnu (21. – 22. júna) preniknú víťazi troch základných skupín a v závislosti od účinkovania obhajcov prvenstva Estóncov v skupine prípadne tiež najlepší tím z druhých priečok.

Zlatá európska liga volejbalistov 2019 – 2. kolo – streda

A-skupina

BRUSEL
Belgicko – Turecko 1:3 (22, -14, -22, -21)

RIGA
Lotyšsko – Slovensko 2:3 (-21, 27, 24, -16, -17)
148 minút, rozhodovali: R. Boris (Tal.) a Kurtišs (Lot.), 500 divákov

Zostavy a body:
Lotyšsko: Abolins 16, Švans 6, Petrovs 1, Ozoliňš 22, Adamovičs 9, Platačs 16, libero Ivanovs (Pekmans 4, Jansons 1, Vanags 1, Cielavs 1, Šimanskis 1, Blumbergs 2)
Slovensko: Ondrovič 12, Zaťko 2, Pavelka 1, Kyjanica 15, Gavenda 20, Kriško 15, libero Kubš (J. Kováč 1, F. Palgut 0, Lux 12, Firkaľ 0, Jendrejčák 0, Lamanec 2)

Tabuľka A-skupiny

1. Turecko 2 2 0 6:1 6
2. Slovensko 2 1 1 5:5 3
3. Belgicko 2 1 1 4:5 2
4. Lotyšsko 2 0 2 2:6 1

Ďalší program Slovákov v A-skupine:
sobota 1. 6.: Slovensko – Turecko (Nitra, 19.00)
sobota 8. 6.: Turecko – Slovensko (Malatya, 13.00 h SELČ)
streda 12. 6.: Slovensko – Lotyšsko (Humenné, 16.00)
sobota 15. 6.: Slovensko – Belgicko (Poprad, 18.00)

I. set

Na začiatku mali mierne navrch domáci volejbalisti, ktorí si udržiavali tesný náskok a viedli 11:8. Slováci potom pri podaní Kyjanicu otočili na 13:12, keď sa dvomi blokmi za sebou prezentoval Ondrovič. Po kvalitnej obrane a tvrdom útoku Gavendu vyhrávali slovenskí volejbalisti prvýkrát o dva body – 16:14. Slováci prevzali opraty duelu do rúk a Gavenda zvýšil už na 21:17. V koncovke znížili Lotyši z 19:23 na 21:23, ale to bolo z ich strany všetko. Prvý set ukončil krásnym blokom Ondrovič a Slováci ho vyhrali 25:21.

II. set

V úvode druhého dejstva vyhrávali Slováci 5:3, keď dal eso Gavenda a v útoku sa presadil kapitán Kriško. Lotyši vďaka dobrému servisu potom vyrovnali na 11:11 a neskôr dokonca viedli 16:13 po dlhej výmene a útoku Abolinsa. Namiesto Pavelku prišiel na ihrisko Lux. Slováci esom Ondroviča znížili na 15:18 a potom Kyjanica upravil na 18:20. V závere Slováci pri výbornom servise Ondroviča odvrátili dva setbaly domácich a vyrovnali na 24:24. V dramatickej koncovke napokon uspeli domáci Lotyši a druhý set vyhrali 29:27.

III. set

V treťom dejstve sa hral na začiatku vyrovnaný volejbal a družstvá zbierali bod po bode. Až po útoku Gavendu vyhrávali Slováci o dva body – 11:9. Lotyši potom otočili na 14:13 a pred koncovkou viedli 19:17. Zverenci Andreja Kravárika po dvoch esách Luxa otočili na 20:19, ale ďalšie tri body získali domáci a vyhrávali 22:20. Dráma vrcholila, Slováci potom zvládli dlhú výmenu a vyrovnali na 23:23. Aj túto koncovku však zvládli lepšie Lotyši, set vyhrali 26:24 a dostali sa do vedenia 2:1.

IV. set

Do štvrtého setu vstúpili Slováci raketovo a viedli 4:0. Po Kriškovom bloku a aute domácich bolo 8:3 pre Slovensko. Hostia mali v tejto fáze navrch a Kriško tvrdým útokom zo zadnej zóny zvýšil na 13:6. Slováci ťahali dlhú bodovú šnúru a vypracovali si veľký náskok (17:6). Ten si bez problémov udržali až do konca, set vyhrali 25:16 a o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk.

V. set

V piatom sete sa ako prví dostali do menšieho trháku Slováci – Gavenda sa presadil proti trojbloku a hostia viedli 7:5. Potom sa presadil Kyjanica a upravil na 9:5. Lotyši však potom sériou troch bodov vyrovnali z 9:12 na 12:12. V dramatickej koncovke nevyužili Slováci dva mečbaly, potom dva domáce odvrátili a napokon triumfovali 19:17, keď dva body za sebou získali pri servise Kyjanicu.

Viac k témam: slovenská volejbalová reprezentácia, Zlatá európska liga
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí volejbalisti v Zlatej európskej lige zdolali Lotyšov, odvrátili dva mečbaly © SITA Všetky práva vyhradené.