Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Slovenskí vojaci sa v druhom polroku 2021 zúčastnia na desiatkach cvičení mimo územia Slovenska

Slovenskí vojaci sa v druhom polroku 2021 zúčastnia na desiatkach cvičení mimo územia Slovenska

Zdieľaj tento článok

3.7.2021 (Webnoviny.sk) – Vláda odobrila účasť Ozbrojených síl SR (OS SR) na 39 cvičeniach mimo územia Slovenska v druhom polroku 2021. Zároveň schválili aj prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky za účelom 26 vojenských cvičení. Návrhu na vyslovenie súhlasu vlády predložilo Ministerstvo obrany SR.


Cvičenie Blonde Avalanche

Na území Slovenska sa napríklad uskutoční v septembri a októbri cvičenie Blonde Avalanche za účasti troch vrtuľníkov, do desiatich kusov pásovej techniky, 60 kusov kolesovej techniky a 50 kusov inej techniky. Slovenskí vojaci budú trénovať napríklad v Nemecku v novembri a decembri 2021 na cvičení Combined Resolve 2021.


Kabinet tiež odobril vyslanie slovenských vojakov mimo územia Slovenska a prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky na základe medzinárodných zmlúv z oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a budovania dôvery a bezpečnosti.

Slováci pôjdu aj na Ukrajinu

Ide predovšetkým o Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe podpísanú 19. novembra 1990 v Paríži (ZoKOS), Zmluvu o otvorenom nebi z 24. marca 1992 v Helsinkách (ZON) a Viedenský dokument 2011, ktorý podpísali 30. novembra 2011 vo Viedni (VD´11).

V rámci týchto zmlúv budú OS SR vojaci vyslaní napríklad na územie Ukrajiny, Moldavska, Českej republiky či Poľskej republiky. Vláda tiež schválila pre ozbrojené sily členských krajín NATO a Partnerstva za mier prechod cez územie Slovenskej republiky.

Viac k témam: armáda, vojaci, vojenské cvičenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vojaci sa v druhom polroku 2021 zúčastnia na desiatkach cvičení mimo územia Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top