Ste tu
Home > Kultúra > SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO LÁKA NA DEDOVIZEŇ

SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO LÁKA NA DEDOVIZEŇ

Prvý máj aj v tomto roku bude patriť podujatiu Tokaj v Európe a Dedovizeň v Slovenskom Novom Meste. Organizátori si pre návštevníkov počas podujatia Slovákov žijúcich v zahraničí pripravili bohatý program a množstvo sprievodných podujatí v obci. Program sa začne v ranných hodinách a to Tokajskou kvapkou krvi a neskôr kladením vencov  k  pamätníku M. R. Štefánika.


Dedovizeň a Tokaj v Európe

Dedovizeň je festival Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý ponúka možnosť prezentovať zvyky Slovákov, ktorí sa za hranicami hrdo hlásia ku krajine svojich predkov. Ide o zaujímavé stretnutie Slovákov Európy na hranici s Maďarskom – bez hraníc. Organizátormi tohto veľkého podujatia sú obec Slovenské Nové Mesto a Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.


Dedovizeň

V  bloku “Tokaj v Európe” sa predstavia folklórne skupiny FSk Trebišovská Orgoňina a FSk Doľinka – Veľké Ozorovce. Nezabudlo sa ani na „susedov“. Zahraje Citarová skupina Žlté drozdy – Sátoraljaújhély. V prezentácii domácich zo Slovenského Nového Mesta vystúpia folklórne zoskupenia: RAPMASTERS Detský domov, Rómsky súbor Mladosť,  FS Novomeščanka, DFS Novomestský strapček, Tanečná skupina Mažoretky a DFS Slniečko.

Pozvanie na každoročne sa konajúci festival prijali tento rok nasledujúce súbory:

FSk Rozmaring – Rudabányacska /Maďarsko/
FS Mladosť – Aradáč /Srbsko/
FS Púčik – Brno  /Česko/
Misionári z Ameriky

pozvanka_dedovizen2016

Na Dedovizeň príde aj Ščamba

V záverečnom bloku programu vystúpi známa skupina ŠČAMBA a večerné pozorovanie nočnej oblohy „Jupiter v teleskope„ ukončia celodenný program.

V množstve sprievodných podujatí sú pripravené tradičné zemplínske koláče od domácich a zahraničných Slovákov a samozrejme i naše tokajské vína. Jarmok tradičných ľudových remesiel je jedinečnou príležitosťou vidieť remeselníkov pri práci. Vyskúšať si môžete pletenie lana na ručnom spletacom stroji z 19. storočia  počas celého dňa. Aktivity festivalu sú zamerané aj na mladé rodiny s deťmi. Čakajú na nich rôzne atrakcie, ukážky športového a služobného výcviku psov a služobného zákroku polície.

 


Top