Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Slovenské a maďarské obce spoja nové mosty, očakáva sa rozvoj ekonomiky či turizmu

Slovenské a maďarské obce spoja nové mosty, očakáva sa rozvoj ekonomiky či turizmu

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 11. decembra (SITA) – Nové mosty spoja slovenské a maďarské obce. Cez Dunaj postavia most medzi obcami Dobrohošť (okres Dunajská Streda) a Dunakiliti (Rábsko-mošonsko-šopronská župa) pre peších a cyklistov a ponad Ipeľ medzi obcami Vrbovka (okres Veľký Krtíš) a Őrhalom (Novohradská župa) aj pre osobné a nákladné autá do 3,5 tony.


Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek a štátny tajomník Ministerstva inovácií a technológií Maďarska László Mosóczi v utorok podpísali medzištátne dohody o výstavbe oboch mostov.


Rozvoj ekonomiky a turizmu

Mosty cez Dunaj a Ipeľ budú financované aj z prostriedkov Európskej únie v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko na roky 2014 – 2020. Náklady SR na výstavbu mosta Dobrohošť – Dunakiliti dosiahnu 4,915 mil. eur, peniaze poskytne Vodohospodárska výstavba, š. p., z vlastných zdrojov a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) zo štátneho rozpočtu.

Výstavba mosta Vrbovka – Őrhalom bude stáť SR 1,155 mil. eur, finančne na ne prispejú Banskobystrický samosprávny kraj a MPRV. Maďarsko zaplatí druhú polovicu nákladov na mosty, hlavným partnerom u susedov je štátna spoločnosť Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek predpokladá, že oba mosty by mohli byť postavené približne o dva až dva a pol roka. “Obidva mosty pomôžu rozvoju ekonomiky, turizmu a celkovej spolupráce obcí a blízkeho priľahlého regiónu. Som rád, že miestne samosprávy, vyššie územné celky aj vlády našich susedných krajín pristupovali počas rokovaní k projektom konštruktívne a bolo vidieť, že chcú mať k sebe bližšie vďaka týmto mostom,” povedal Érsek.

Postavené mosty už pomohli

Nad Ipľom bolo v minulosti 47 mostov. “Teraz stačí menej, ale sme veľmi radi. Mosty, ktoré sú postavené, už pomohli v regiónoch, kde je menej rozvinutý priemysel,” uviedol Érsek. K vyše dvadsiatim zachovaným mostom cez Ipeľ by malo postupne pribudnúť sedemnásť. “Niektoré sú už odovzdané a teraz hovoríme o ďalších piatich prepojeniach. Dva sme už podpísali minule a ďalšie tri projekty máme pred sebou,” povedal minister dopravy.

Maďarský štátny tajomník László Mosóczi označil výstavbu ďalších mostov za dôležitú, keďže spájajú nielen brehy Dunaja a Ipľa, ale aj ľudí v obciach a regiónoch oboch krajín. “Postupujú práce na výstavbe mosta Komárom – Komárno. Pokračujú práce na moste Chľaba a už len málo administratívnych prác treba na moste Drégelypalánk – Ipeľské Predmostie,” povedal Mosóczi. Pokračujú tiež práce na stavbe diaľničného úseku M15 medzi Hegyeshalomom a štátnou hranicou Maďarska a Slovenska.

Takisto pokračujú práce na M30 medzi MIškovcom a Tornyósnémeti pri hranici so Slovenskom, bude to plnohodnotná diaľnica na oboch stranách,” uviedol štátny tajomník. Za potrebné tiež označil rozvoj železničnej dopravy a spoluprácu krajín v rámci V4. “Som veľmi rád, že budeme spolupracovať ako členovia Schengenskej dohody na odbúravaní objektov, ktoré špatia hraničné priechody,” dodal Mosóczi.

Viac k témam: Arpád Érsek, cestné mosty, Maďarsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské a maďarské obce spoja nové mosty, očakáva sa rozvoj ekonomiky či turizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top