Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Slovenská advokátska komora súhlasí s myšlienkou zlepšiť kvalitu súdnictva

Slovenská advokátska komora súhlasí s myšlienkou zlepšiť kvalitu súdnictva

Zdieľaj tento článok

8.12.2020 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) podporuje základnú myšlienku iniciatívy Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) zlepšiť kvalitu súdnictva.


Mnohé súdy podľa komory v minulosti vznikli nie na základe poctivého vyhodnotenia dát, ale skôr ako dôsledok politických rozhodnutí, ktoré sa nie vždy osvedčili.


SAK preto víta zámer dosiahnuť v tejto oblasti potrebnú nápravu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Optimalizácia siete

Navrhovaná optimalizácia siete súdov (takzvaná nová súdna mapa) v tomto ohľade podľa nášho názoru jednoznačne sleduje dobrý úmysel a v tomto čase je potrebné posúdiť vhodnosť zvolených nástrojov. Sme však zároveň presvedčení, o tom, že na jeho dosiahnutie bude potrebné omnoho viac otvorenej a poctivej diskusie, ako bolo doposiaľ,“ uvádza vo svojom stanovisku SAK.

Na to, aby bola reforma úspešná, je podľa komory nevyhnutná úzka spolupráca so všetkými dotknutými subjektmi – právnickými profesiami, akademickou a podnikateľskou sférou či relevantnými úradmi.

Reorganizácia súdov

Komora je zároveň presvedčená o tom, že v záujme celej justície a úspechu navrhovanej reformy je dosiahnuť čo najširšiu akceptáciu jej základných východísk, ktoré musia byť riadne odôvodnené a vo všetkých konkrétnych následkoch vyhodnotené z hľadiska ich potenciálnych nákladov a prínosov.

Hlavným cieľom reformy je špecializácia sudcov a zlepšenie kvality rozhodnutí. Z dlhodobejšieho hľadiska bude mať však nová reorganizácia súdov dopad aj na rýchlejšie a predvídateľnejšie rozhodnutia súdov. Mala by pomôcť znížiť riziko existencie a pretrvania korupčných väzieb v súdnictve.

Rezort spravodlivosti navrhuje mapu všeobecných súdov rozdeliť do tridsiatich obvodov prvostupňových súdov, vrátane dvoch mestských súdov v Bratislave a v Košiciach a troch obvodov odvolacích súdov.

Sídla všeobecných odvolacích súdov by sa mali zriadiť v sídlach doterajších krajských súdov, a to v Prešove pre východoslovenský obvod, v Banskej Bystrici pre stredoslovenský obvod a v Trnave pre západoslovenský obvod.

Viac k témam: optimalizácia, reforma justície, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská advokátska komora súhlasí s myšlienkou zlepšiť kvalitu súdnictva © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top