Ste tu
Home > Zdravie > Slováci očkovanie proti chrípke neobľubujú, v Európskej únii sme na chvoste

Slováci očkovanie proti chrípke neobľubujú, v Európskej únii sme na chvoste

BRATISLAVA 22. októbra (WebNoviny.sk) – V minuloročnej chrípkovej sezóne sa proti chrípke zaočkovalo 4,4 % obyvateľov Slovenska. Proti chrípke sa takto chránilo len 13 % dôchodcov.


Vlani malo chrípku 200-tisíc ľudí

Informovala o tom prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS) Zuzana Krištúfková na stretnutí SEVS, Úradu verejného zdravotníctva a poslancov Národnej rady SR.


Chrípkou sa na Slovensku v sezóne 2017/2018 celkovo nakazilo 200-tisíc osôb. Podľa štúdie slovenských epidemiológov, ktorá mapovala vzťahy medzi celkovou úmrtnosťou na Slovensku a chrípkovou epidémiou počas rokov 2007 až 2017, zomrie na Slovensku následkom chrípky priemerne 816 osôb ročne.

Výzva členským štátom Európskej únie

Snaha chrániť obyvateľstvo pred chrípkou a komplikáciami, ktoré spôsobuje, je v súlade so záväzkom členských krajín EÚ v zmysle odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Členské krajiny sú vyzývané, aby dosiahli 75-percentnú zaočkovanosť u starších ľudí a 30 % zaočkovanosti celej populácie.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa je chrípka síce časté, ale nie banálne ochorenie. Lekári a sestry podľa neho nie sú príkladom. Neočkujú sa, alebo to pacientom neodporúčajú. Mnoho pacientov tiež očkovanie odmieta.

Viac k témam: chrípka, Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), Ján Mikas, očkovanie, očkovanie proti chrípke, Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť (SEVS), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci očkovanie proti chrípke neobľubujú, v Európskej únii sme na chvoste © SITA Všetky práva vyhradené.


Top