Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Sulík avizuje svoj koniec na poste ministra hospodárstva, Čaputová už prijala demisiu Krajniaka (video)

Sulík avizuje svoj koniec na poste ministra hospodárstva, Čaputová už prijala demisiu Krajniaka (video)

17.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. marca 14:08


Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu prijala demisiu ministra práce, sociálnych vecí a rodina Milana Krajniaka (Sme rodina). Rezort dočasne povedie minister dopravy a jeho stranícky kolega Andrej Doležal.


Krajniak ohlásil odchod z funkcie v pondelok 15. marca. Svoje rozhodnutie odôvodnil ako krok k čo najskoršiemu ukončeniu koaličnej krízy. Podľa jeho slov by každá koaličná strana mala urobiť isté politické gesto a ukázať, že je ochotná sa niečoho aj vzdať. Do pozície ministra bol menovaný 21. marca 2020.

Hlava štátu sa vo svojom príhovore poďakovala Krajniakovi za prácu v pozícii ministra. Ocenila všetko, čo vo svojej funkcii vykonal v záujme udržania pracovných miest. Váži si, že sa snažil viesť ministerstvo a jemu podriadené inštitúcie a organizácie tak, aby ekonomické straty spôsobené pandémiou boli čo najnižšie a aby boli ľudsky a občiansky zvládnuteľné.

Čaputová rozhodnutie Krajniaka rešpektuje

Prezidentka Čaputová si tiež váži, že Krajniak v spolupráci s rezortom financií, Konfederáciou odborových zväzov a zástupcami zamestnávateľovi našiel zhodu, akú podobu má mať nový systém na udržanie pracovných miest.

Video: Demisia ministra práce Milana Krajniaka

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Verím, že dohodnutý kurzarbeit, ktorý sme vytvorili podľa vzoru vyspelých krajín, sa stane trvalou súčasťou toho, ako budeme v budúcnosti postupovať v prípade, keby sa podobná kríza zopakovala. Bol by to dôkaz, že sa vieme aj z nešťastných a nečakaných udalostí poučiť,“ skonštatovala prezidentka.

Doplnila tiež, že hoci jej nie sú celkom zrejmé dôvody Krajniakovho kroku, jeho rozhodnutie rešpektuje.

Matovičovo vyhlásenie v paláci

Na záver dodala, že hlavnou úlohou Doležala ako člena vlády povereného vedením rezortu práce bude dočasne zabezpečiť fungovanie ministerstva až do vymenovania nového ministra. „Dočasne však v tomto prípade znamená s plným nasadením pre milióny občanov Slovenska, ktorí sú na stopercentnom fungovaní závislí,“ uzavrela Čaputová.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) rozhodnutie Krajniaka rešpektuje a drží hnutiu Sme rodina prsty, aby našli kandidáta, ktorý sa bude približovať jeho kvalitám. „Mrzí ma, že vo vláde končí jeden z najlepších ministrov. Jeho rozhodnutie však rešpektujem a ďakujem mu za všetku odvedenú prácu,” dodal premiér počas svojho vyhlásenia v Prezidentskom paláci.

Demisiu podá aj minister Sulík

Svoj koniec vo funkcii po rokovaní vlády oznámil aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý tiež doplnil, že ak sa do stredy 24. marca nič neudeje, demisiu podajú aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a šéf diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS)

„Nie sme pripravení byť vo vláde, ktorú vedie Igor Matovič, lebo nemá na to osobnostné, manažérske ani komunikačné predpoklady,” podotkol Sulík a dodal, že svoju demisiu oznámi prezidentke Čaputovej v pondelok 22. marca alebo v utorok 23. marca.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), minister hospodárstva SR, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), rekonštrukcia vlády
Zdroj: Webnoviny.sk – Sulík avizuje svoj koniec na poste ministra hospodárstva, Čaputová už prijala demisiu Krajniaka (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Top