Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Slováci majú rekordný záujem o expresné vydanie pasu, povzbudilo ich uvoľnenie opatrení pri cestovaní

Slováci majú rekordný záujem o expresné vydanie pasu, povzbudilo ich uvoľnenie opatrení pri cestovaní

17.6.2021 (Webnoviny.sk) – Začiatkom júna padol šesťročný rekord v počte žiadostí o expresné vydanie pasu do dvoch dní. Ako ďalej informuje ministerstvo vnútra, ku dňu 9. júna evidovali 750 žiadostí podaných expresnou formou.


Kým v apríli bol celkový počet žiadostí o cestovný pas 17 061, v máji podľa rezortu už vyskočil na 39 927 a k polovici júna už evidujú 28 542 žiadostí.


Doklad vybavovali hlavne deťom

„K zvýšenému záujmu o vydanie nových cestovných dokladov prispelo aj postupné uvoľnenie opatrení na hraniciach s možnosťou vycestovať do zahraničia,” konštatuje rezort na sociálnej sieti. V posledných mesiacoch podľa ministerstva najčastejšie vybavovali nový doklad rodičia svojim deťom.

„Pri ceste do zahraničia musí mať totiž každý občan svoj vlastný cestovný doklad vrátane detí a pri deťoch je platnosť pasov kratšia v porovnaní s dospelými. U detí do šesť rokov platí pas dva roky a u detí do 16 rokov je platnosť obmedzená na päť rokov,” uvádza rezort.

Cestovať sa dá aj na občiansky

Zároveň pripomína, že občania môžu cestovať do štátov Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín aj na občiansky preukaz. „Treba si však skontrolovať platnosť, kým u nás vám stále v dôsledku pandémie uznajú aj občiansky preukaz po dobe platnosti, v zahraničí s takýmto dokladom nepochodíte,” zdôrazňuje ministerstvo.

Rezort doplnil, že pandémia, prijaté opatrenia a s tým spojené obmedzené cestovanie sa podpísali minulý rok o viac ako stopercentný prepad záujmu o vybavenie nového pasu. „V rokoch 2017 až 2019 počty žiadostí každý rok výrazne presahovali 400 000. Minulý rok požiadalo o pas len 192 314 ľudí,” dodalo ministerstvo vnútra.

Viac k témam: cestovanie, cestovný pas, COVID-19, Koronavírus, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci majú rekordný záujem o expresné vydanie pasu, povzbudilo ich uvoľnenie opatrení pri cestovaní © SITA Všetky práva vyhradené.


Top