Ste tu
Home > Ekonomika > Slováci 10 rokov po zavedení eura nakupujú za vyššie ceny. Ktoré potraviny zdraželi najviac?

Slováci 10 rokov po zavedení eura nakupujú za vyššie ceny. Ktoré potraviny zdraželi najviac?

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 7. januára (WebNoviny.sk) – Za desať rokov od zavedenia eura na Slovensku sa v krajine zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov o 16,6 %.


Nákup v obchode, za ktorí Slováci pred desiatimi rokmi zaplatili 100 eur, ich tak v súčasnosti vyjde v priemere na 116,6 eura. Na 100 eurový nákup v obchode musí Slovák odpracovať v priemere 21 hodín, čo je šiesty najdlhší čas v rámci EÚ. Vyplynulo to z analýzy analytičky Evy Sadovskej zo Slovenského farmárskeho, družstva (SFD).


Najviac zdražela zelenina

Za posledných desať rokov ceny potravín a nealkoholických nápojov ale nerástli podľa Sadovskej plynule. Ešte v prvom roku s eurom (2009), teda v roku ovplyvnenom hospodárskou krízou, bol zaznamenaný pokles cien potravín a nealkoholických nápojov na úrovni – 3,8 %. Nasledovali štyri roky rastu v rozpätí 1,7 až 5,9 %.

V roku 2014 bolo ale zdražovanie potravín vystriedané ich zlacňovaním a tento trend pokračoval až do roku 2016 (v rozpätí – 2,7 až – 0,3 %). V druhej polovici roka 2017 sa ale začali skloňovať a na vyšších cenách potravín prejavovať mliečna (maslová) a fipronilová kríza, ktoré sa podpísali v roku 2017 pod medziročný nárast cien potravín a nealkoholických nápojov o 4 %. V roku 2018 dopady uvedených kríz pokračovali a priemerná inflácia potravín dosiahla za 11 mesiacov úroveň 4,2 %,“ ozrejmila Sadovská.

Spomedzi potravín za posledné desaťročie podľa analýzy najviac zdražela zelenina, najmenej si na svoje konto pripísali mäsové výrobky. Zelenina od zavedenia eura zdražela o vyše polovicu, ovocie o takmer 40 %. Momentálne sú na pultoch v obchodoch SR ale o takmer tretinu drahšie aj ryby a morské plody či káva, čaj a kakao. Chlieb, pečivo a cereálie či sladkosti zdraželi o viac ako 17 %. O vyše 15 % sú vyššie sumy na cenovkách v prípade mlieka, syrov či vajec. Oleje a tuky sú drahšie o takmer 12 % a za mäso si Slováci priplácajú 7,6 %. Klasické nealko nápoje zdraželi od zavedenia eura v našej krajine o vyše 7 %.

Výraznejšie zdraženie v krajinách bez eura

Podľa analýzy Evy Sadovskej v susedných krajinách, ktoré nemajú euro, potraviny a nealkoholické nápoje za posledných desať rokov zdraželi výraznejšie ako v SR. V Maďarsku si za posledné desaťročie ceny potravín a nealko nápojov pripísali nárast o tretinu, v Poľsku o štvrtinu a v Českej republike zdraželi o takmer 24 %. Potraviny drahšie o pätinu sú realitou v Rakúsku. V EÚ ako celku si ceny potravín a nealko nápojov pripísali nárast o 16,2 %, v eurozóne o 13,6 %. Najvýraznejšie zdražovanie v rámci EÚ zastihlo Maltu (36,6 %). Naopak, Íri si momentálne v obchodoch nakupujú potraviny a nealko nápoje o 14,1 % lacnejšie ako pred desiatimi rokmi.

Pri porovnaní celkovej inflácie za jednotlivé ekonomiky EÚ vzrástli na Slovensku ceny tovarov a služieb za posledných desať rokov o 14,8 %. Aj v prípade celkovej inflácie bolo zdražovanie na Slovensku najpomalšie v rámci krajín Visegrádskej štvorky. Česi zaznamenali nárast cien tovarov a služieb o 15,5 %, Poliaci o 18,3 % a Maďari o 29,0 %. Aj v Rakúsku bol nárast cien tovarov a služieb vypočítaný na úrovni 19,4 % a teda výraznejší ako v SR. Únia ako celok zaznamenala o 15,7 % drahšie tovary a služby ako pred desiatimi rokmi, eurozóna o 13,1 %.

Ak je reč o zdražovaní či už potravín alebo celkovo tovarov a služieb, nemožno opomenúť ani vývoj platov v našej ekonomike. Tovary a služby zdraželi na Slovensku počas desiatich rokov s eurom o 14,8 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 16,6 %. Platy zamestnancov v hospodárstve ale vzrástli rýchlejšie, a v súčasnosti by mali byť približne o 40 % vyššie ako desať rokov dozadu,” dodala analytička Eva Sadovská.

Viac k témam: ceny potravín, potraviny, SFD Slovenské farmárske družstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci 10 rokov po zavedení eura nakupujú za vyššie ceny. Ktoré potraviny zdraželi najviac? © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top