Ste tu
Home > Zdravie > SKOROCEL KOPIJOVITÝ – SILNE LIEČIVÁ BYLINA

SKOROCEL KOPIJOVITÝ – SILNE LIEČIVÁ BYLINA

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) má antibakteriálne, protizápalové a najmä sťahujúce účinky. Kvitne od mája do konca septembra a  je veľmi rozšírená. Ľudovo tiež nazývaný psí jazyk.


Táto bylina lieči žalúdočné  a dvanástorníkové vredy, modriny, vyrážky a hlavne kožné zápaly ako sú popáleniny, ekzémy, zapálené oči, štípance od hmyzu. Zlepšuje  dýchanie a trávenie. Pomáha aj pri  kašli a zahlienených prieduškách, pri poruchách trávenia, prebytku žalúdočnej kyseliny, pečeňových a žlčníkových ťažkostiach a zápaloch močových ciest. Má výborné chladiace, sťahujúce a antiseptické účinky a teda je skorocel ideálnym prostriedkom na starostlivosť o mastnú a aknóznu pleť. Ak priložíme list skorocelu, rany sa rýchlo  hoja. Je to  tým, že rastlina obsahuje látky, ktoré zničia baktérie.  Rastie na lúkách, poliach, v trávnatých porastoch pri cestách a v priekopách. Listy sa sušia  najprv na slnku a dosušujú sa v tieni alebo v umelých podmienkach. Stonky sa odstránia už pri zbere. Skorocel je aj  súčasťou čajov a sirupov proti kašľu. Nemá žiadne nepriaznivé účinky, takže čaj zo skorocelu je možno piť neustále.


Skorocelový sirup

Preventívny prostriedok proti chorobám horných dýchacích ciest. Potrebujeme 4 hrste skorocelových listov, ktoré pomelieme na mäsovom mlynčeku. Potom do takejto zmesi pridáme trochu vody, 300 g hnedého cukru a 250 g medu. Varíme za stáleho miešania na miernom ohni, až vznikne rôsolovitá tekutina, ktorú teplú nalejeme do sklenených fliaš a uskladníme v chladničke.

Čaj zo skorocelu

Na prípravu  čaju použijeme tri čajové lyžičky byliniek a tri decilitre vriacej vody. Čaj necháme lúhovať od dvadsať do štyridsať minút, nepridávame sladidlo a pijeme  ho vlažný i päťkrát denne.  Pri žalúdočných vredoch a problémoch s črevami  si po dopití  ľahni na chrbát a počas pätnástich minút sa otáčaj postupne najprv na jeden bok, potom na brucho, na druhý bok a nakoniec sa vráť do polohy na chrbte.

Skorocelová kaša 

Na zápalové a vredové ochorenia žalúdka a čriev zaberá aj špeciálna zmes pripravená z päťdesiatich gramov listov skorocelu, nátržníka, orecha a vňate repíka. Všetky zložky dôkladne rozmrvíme, zmiešame a čaj si uvaríme z jednej polievkovej lyžice bylín, zaliatej tromi decilitrami vriacej vody. Necháme ho dvadsať až štyridsať minút lúhovať a neosladený  pijeme tri až štyrikrát denne. Nepopíjane ho horúci! Po dopití si ľahnime  na chrbát a znovu sa obracajme zboka na bok.

Pri problémoch s trávením pomôže aj konzumácia čerstvých  skorocelových listov. Trochu ich rozklepeme varechou na kašu, zjeme ju a zapijeme.

Pri kožných problémoch  bylinky rozdrvíme  na prášok, zalejeme ich trochou vriacej vody, aby vám vznikla kašička. Rozotrieme ju na mikroténové vrecúško, priložíme na postihnuté miesto a upevníme obväzom. Obklady vymieňame dva-, trikrát denne.

MOTTO: Keď brúsiš nôž, poobzeraj sa za skorocelom.

Skorocel kopijovitý

 


Zdroj: PluskaNaZdravie 

 


Top