Ste tu
Home > Spravodajstvo > ŠKOLY V MESTE SA OD PONDELKA NEOTVORIA

ŠKOLY V MESTE SA OD PONDELKA NEOTVORIA

Na základe dnešných odporúčaní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove a Okresného úradu Trebišov, mesto Trebišov ako zriadovateľ základných a materských škol, tieto ponecháva zatvorené aj po 8. februári.


Na základe zhodnotenia aktuálnej epidemiologickej situácie, v súvislosti s nárastom evidovaných osôb s pozitívnym laboratórnym vyšetrením s trvalým pobytom v okrese Trebišov, RÚVZ so sídlom v Trebišove odporúča krízovému štábu OÚ prehodnotiť obnovenie vyučovania v predškolských a školských zariadeniach prezenčnou formou výučby v termíne od 8. 2. 2021.


Na základe odporúčaní RÚVZ Trebišov a výsledkov rokovania krízového štábu OÚ Trebišov budú od pondelka 8. 2. 2021 naďalej otvorené materské školy a školské kluby v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trebišov len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Ostatní žiaci pokračujú v dištančnom vzdelávaní, informovala www. tvojtrebisov.sk hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.

Svoje brány neotvoria ani stredné školy v kraji

Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja budú aj po 8. februári pokračovať v dištančnej forme štúdia. Zatvorené ostanú naďalej aj stredoškolské internáty. Dôvodom tohto rozhodnutia je zlá pandemická situácia v jednotlivých okresoch Košického samosprávneho kraja. „Podľa regionálneho COVID automatu sú všetky okresy v našom kraji v piatom stupni, okres Rožňava je dokonca v najhoršom, šiestom stupni. Školy sme zatvárali 16. októbra, kedy bolo v Košickom kraji len 2 901 pozitívnych prípadov. Dnes ich na základe informácií z ministerstva školstva môžeme otvárať, hoci tento počet stúpol takmer o tisíc percent na 31 882 pozitívnych, nemocnice sú preplnené a šíri sa agresívnejšia britská mutácia vírusu. Podľa posledných preverovaných vzoriek PCR testov vo viacerých samosprávach až v šiestich z ôsmich prípadov išlo o mutáciu vírusu z Británie. Na školách v Košickom kraji budú o dva týždne jarné prázdniny. V tejto chvíli považujeme za zodpovedné počkať, ako sa situácia bude vyvíjať,“ povedal predseda Košického kraja Rastislav Trnka.

Podľa informácií Ministerstva školstva SR uvedených v manuáli s názvom „Návrat do škôl“ by od pondelka 8. februára mohli ísť do škôl aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl. To by sa týkalo viac ako 5 700 žiakov zo 63 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Kraj pri rozhodovaní vychádzal aj zo stanovísk regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré buď neodporúčajú obnoviť vzdelávanie alebo toto rozhodnutie ponechávajú na zriaďovateľovi.

Župa prihliada aj na informácie z nemocníc, podľa ktorých klesá vekový priemer úmrtnosti u pacientov s potvrdeným koronavírusom a zároveň klesá aj vek ľudí, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Komplikácie súvisiace s infekciou sa nevyhýbajú ani mladším pacientom. V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach sa aktuálne lieči 13 detí z nákazy koronavírusom, resp. na ochorenia súvisiace s infekciou COVID-19, čo je najviac od začiatku vypuknutia pandémie.

Košický samosprávny kraj otvorí svoje stredné školy najskôr po jarných prázdninách, teda 1. marca. Závisieť to bude od aktuálnej pandemickej situácie v jednotlivých okresoch, dodáva Anna Terzková, hovorkyňa košického samosprávneho kraja.