Ste tu
Home > Správy > Severná Kórea otestovala nový raketový systém, Kim Čong-un ho chce použiť vo vojenskej operácii

Severná Kórea otestovala nový raketový systém, Kim Čong-un ho chce použiť vo vojenskej operácii

1.8.2019 (Webnoviny.sk) – Severná Kórea v stredu testovala nový systém na odpálenie viacerých rakiet, ktorý by podľa nej mohol zvýšiť jej schopnosť bojovať proti cieľom v Južnej Kórei. Na testovanie dohliadal líder krajiny Kim Čong-un.

Vo štvrtok o tom informovala Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA), ktorej správa sa líši od tvrdenia juhokórejskej armády, podľa ktorej Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) otestovala dve rakety krátkeho doletu.

Podľa KCNA Kim Čong-un je spokojný s novým systémom a povedal, že čoskoro zohrá hlavnú rolu v jeho vojenskej operácii. Nespomenul pritom priamo Južnú Kóreu ani Spojené štáty, ktoré majú v krajine vojenské základne, no podľa expertov nový systém a tiež rakety, ktoré Severná Kórea testovala minulý týždeň, predstavujú vážne bezpečnostné riziko pre Južnú Kóreu.

Juhokórejskí zástupcovia v stredu vyhlásili, že severokórejské rakety leteli počas testu približne 250 kilometrov v nadmorskej výške 30 kilometrov a dokázali by zasiahnuť okolie Soulu či hlavnú americkú vojenskú základňu južne od mesta. Južná Kórea v súčasnosti preveruje všetky dostupné informácie o prípade.

Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea otestovala nový raketový systém, Kim Čong-un ho chce použiť vo vojenskej operácii © SITA Všetky práva vyhradené.

Top