Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Scandinavian Airlines globálne zrušili stovky letov, piloti žiadajú vyššie platy

Scandinavian Airlines globálne zrušili stovky letov, piloti žiadajú vyššie platy

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Škandinávska letecká spoločnosť SAS globálne zrušila stovky letov, keďže piloti v Nórsku, Švédsku a Dánsku vstúpili do štrajku.
<h2>Dôvodom je aj harmonogram práce</h2>
Prepravca SAS uviedol, že v piatok je zrušených 673 letov, čo sa dotýka 72 tis. cestujúcich. Štrajk pilotov sa začal po neúspešných vyjednávaniach o mzdách a harmonograme služieb. Informoval o tom portál bbc.com.

Piloti žiadajú rast platov o 13 percent. V súčasnosti v priemere zarábajú 93 tis. švédskych korún (SEK) mesačne. Odborový zväz SAS Pilot Group, ktorý zastupuje 95 percent pilotov v Dánsku, Nórsku a Švédsku, však uviedol, že hlavnou témou vyjednávaní nie sú mzdy, ale harmonogram práce.
<h2>Pracujú aj sedem víkendov za sebou</h2>
<em>“Mnohí piloti SAS nemajú kontrolu nad tým, kedy a ako dlho musia pracovať. V najhorších prípadoch im hrozí práca sedem víkendov za sebou,“</em> uviedla organizácia pilotov vo vyhlásení.

Spoločnosť SAS upozornila, že ak by sa požiadavky pilotov splnili, malo by to <em>“veľmi negatívne následky“</em> pre firmu. SAS sa v súčasnosti nachádza uprostred obnovy svojej starnúcej flotily a čelí rastúcej konkurencii zo strany takých dopravcov, ako sú Norwegian, Ryanair a Easyjet.

(1 EUR = 10,6295 SEK)

Viac k témam: mzdy, SAS Scandinavian Airlines, štrajk pilotov
Zdroj: Webnoviny.sk – Scandinavian Airlines globálne zrušili stovky letov, piloti žiadajú vyššie platy © SITA Všetky práva vyhradené.

Top