Ste tu
Home > Ekonomika > SAV je podľa štátnej tajomníčky ministerstva zahraničia najúspešnejšia vedecko-výskumná inštitúcia

SAV je podľa štátnej tajomníčky ministerstva zahraničia najúspešnejšia vedecko-výskumná inštitúcia

3.7.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská akadémia vied (SAV) je najväčšia a z hľadiska publikačnej činnosti a zapájania sa do projektov aj najúspešnejšia vedecko-výskumná inštitúcia. Po stretnutí s predsedom SAV Pavlom Šajgalíkom to povedala štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková.


Štyridsaťpäť vedeckých pracovísk

Tá sa so šéfom akadémie spolu s veľvyslancami stretla v rámci ôsmeho pokračovania série podujatí s názvom Inovačný deň.


SAV má 45 vedeckých pracovísk, ktoré sa zaoberajú vedou o neživej prírode, vedou o živej prírode a a vedám o spoločnosti a kultúre. Brocková uviedla, že jej ambíciou je napomáhať vytváraniu zahraničných partnerstiev aj v oblasti vedy a výskumu.

„Som rada, že po dlhých mesiacoch sme mohli predstaviteľov a predstaviteľky krajín akreditovaných pre Slovensko pozvať fyzicky do Biomedicínskeho centra a predstaviť široký záber základného i aplikovaného výskumu Slovenskej akadémie vied,“ povedala štátna tajomníčka.

Vyvíjajú slovenskú vakcínu

Biomedicínske centrum sa zameriava na oblasť onkológie, genetiky či DNA diagnostiku dedičných chorôb vrátane obezity a ich korekcií.

Patrí k nemu aj Virologický ústav, ktorý počas pandémie realizoval testovanie a v spolupráci so súkromným sektorom pripravil množstvo nových typov rozlišovacích testov na koronavírus, pracuje aj na vývoji spôsobu implantovania protilátok do ľudského tela, či na vývoji novej slovenskej vakcíny proti COVID-19.

Inovačný deň je jedným z nástrojov ekonomickej diplomacie, na mesačnej báze podujatím Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorého cieľom je prezentácia úspešných inovatívnych slovenských firiem zahraničným veľvyslankyniam a veľvyslancom akreditovaným pre Slovensko.

Viac k témam: ekonomická diplomacia, inovácie, Inovačný deň
Zdroj: Webnoviny.sk – SAV je podľa štátnej tajomníčky ministerstva zahraničia najúspešnejšia vedecko-výskumná inštitúcia © SITA Všetky práva vyhradené.


Top