Ste tu
Home > Správy > Saudská Arábia ukázala novinárom miesta útoku na ropné polia, vidieť mohli škody na ropovodoch

Saudská Arábia ukázala novinárom miesta útoku na ropné polia, vidieť mohli škody na ropovodoch

Zdieľaj tento článok

20.9.2019 (Webnoviny.sk) – Saudská Arábia vzala novinárov na miesta útoku riadenými strelami a dronmi na ropné zariadenia v krajine. Ako informovala agentúra AP, novinári v piatok prišli do zariadenia na spracovanie ropy Abkajk, ktoré je podľa štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco “najväčším závodom na stabilizáciu ropy na svete”.


Neskôr ich letecky prepravili na ropné pole Churajs, kde mali možnosť vidieť škody na veži na stabilizáciu ropy či na ropovodoch.


Ropné pole začalo po útoku opäť fungovať

Úrady novinárom povedali, že po útoku na ropné pole Churajs odtiaľ evakuovali 110 robotníkov a nikto neutrpel zranenia. Ropné pole, ktoré podľa predpokladov denne vyprodukuje milión barelov ropy denne, začalo podľa nich do 24 hodín po útoku opäť fungovať.

USA aj Saudská Arábia podozrieva Irán

K zodpovednosti za sobotňajší útok sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia, no Saudská Arábia aj USA z neho podozrievajú Irán, ktorý podporuje povstalcov.

Teherán zodpovednosť za útok popiera. Iránsky minister zahraničia pritom varoval, že akýkoľvek odvetný útok zo strany USA alebo Saudskej Arábie by vyústil do vojny.

V piatok tiež Kuvajt v reakcii na útok oznámil, že zvýšil úroveň bezpečnosti vo svojich prístavoch. Ako informovala štátna tlačová agentúra KUNA, ktorá sa odvolávala na tamojšieho ministra obchodu a priemyslu, rozhodnutie sa týka komerčných prístavov aj ropných zariadení.

Viac k témam: húsíovia, ropné polia, útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Saudská Arábia ukázala novinárom miesta útoku na ropné polia, vidieť mohli škody na ropovodoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top