Ste tu
Home > Spravodajstvo > Sagan a Gaviria: súperi na bicykli, priatelia mimo neho

Sagan a Gaviria: súperi na bicykli, priatelia mimo neho

Peter Sagan a Fernando Gaviria sú v šprintoch rivali, no akonáhle zosadnú z bicykla, stanú sa z nich dobrí priatelia. Keď sú obaja v Monte Carlo, dokonca spolu i trénujú a trávia spolu voľný čas. Ich priateľstvo a vzájomný rešpekt idú bokom len vtedy, keď sa pred nimi objaví cieľová rovinka. 

Stretávajú sa aj vo voľnom čase

Keď Sagan skončil druhý v tesnom závese za Gaviriom v štvrtej etape Vuelta a San Juan, povedal, že v rámci pretekov cyklisti súperia proti každému, no v normálnom živote by veci mali byť inak. Sám povedal, že sú dobrí priatelia. Prvý raz sa vraj spolu začali rozprávať pred dvoma rokmi a spriatelili sa. To platí vo svete cyklistiky i mimo neho. Obaja žijú v Monaku a vždy sa tešia, keď sa stretnú na večeri alebo si spolu dajú pár drinkov. Gaviria v novembri dokonca pomohol Saganovi zorganizovať dovolenku pre neho a jeho priateľov a obaja spolupracujú s tým istým agentom – Giovannim Lombradim. Stávky na cyklistiku, napríklad prostredníctvom bet365, sú teda v prípade týchto pretekárov naozaj dobrou voľbou. 

Priateľstvo dvoch šprintérov je skôr raritou

Vidieť dvoch šprintérov, ktorí sú zároveň aj priateľmi, je pomerne zriedkavé. Ich súťaživý duch a adrenalínom nabitá agresivita môžu často viesť ku konfliktom. V prípade Gaviriu a Sagana je tomu ale úplne inak – je veľmi nepravdepodobné, že ich uvidíme správať sa k sebe počas šprintov agresívne a pokiaľ by to mohlo byť obojstranne výhodné, zdieľajú spolu aj taktické informácie. Sagan dokonca prezradil ako sa ich priateľstvo zvrhlo na „šampanskú výzvu“ na Tour de France. Pred jeho začiatkom sa vraj stretli a Sagan Gaviriovi povedal, že za každú svoju víťaznú etapu musí kúpiť fľašu šampanského Dom Pérignon. To isté malo platiť aj pre Sagana – za každú etapu, ktorú vyhrá, musí kúpiť šampanské on. Gaviria vyhral šesť etáp. Dodáva, že fľaše samozrejme vypili, no niekoľko má stále doma v Monaku, ktoré otvoria keď sa tam Gaviria vráti.

Ako Sagan vníma Gaviriovu zmenu tímu?

Sagan len nedávno oslávil svoje 29. narodeniny, Gaviria má 24. Nehody a zranenia nateraz oddialili Gaviriov debut v Classics, ale dosiaľ všetko nasvedčuje tomu, že by mohol kariérne ísť v Saganových šľapajach. Očakáva sa, že sa z neho stane víťaz Classics a v budúcnosti aj možný svetový šampión. Sagan však vraj nie je mentor, ale priateľ. Sám hovorí, že je náročné predať niekomu svoje skúsenosti, pretože každé preteky sú iné. Gaviria podľa neho potrebuje len súťažiť a získavať svoje vlastné skúsenosti. Je totiž rozdiel niečo počuť a niečo aj skutočne zažiť. Sagan si však dával veľký pozor na svoje vyjadrenia týkajúce sa odchodu Gaviriu z QuickStep do UAE Team Emirates. Povedal len toľko, že nikto nemôže vedieť, čo je správne a čo nie. Pre Gaviriu sa momentálne kariéra vyvíja dobre, tak prečo by nemohol zmeniť tím? Podľa neho je život o robení zmien a Gaviria to vie tiež. Aj kvôli podobnému náhľadu na život sú vraj títo dvaja svetovo úspešní cyklisti priateľmi. 

Top