Ste tu
Home > Veda a technika > Kríza v koalícii: Sme rodina chce dovládnuť vo štvorici a má požiadavky, podľa Dostála sú otvorené všetky možnosti

Kríza v koalícii: Sme rodina chce dovládnuť vo štvorici a má požiadavky, podľa Dostála sú otvorené všetky možnosti

Zdieľaj tento článok

10.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 10. marca 17:31


Hnutie Sme rodina je za to, aby vláda dokončila svoje funkčné obdobie vo štvorkoalícii. Po stredajšom rokovaní poslaneckého klubu a predsedníctva hnutia to povedal jeho líder a predseda parlamentu Boris Kollár. Potvrdil, že Sme rodina neprichádza na rokovanie koaličnej rady so žiadnymi požiadavkami na personálne zmeny.


„V súvislosti s vládnou krízou sa skloňovali rôzne scenáre ako pád vlády, predčasné voľby, menšinová vláda či personálne výmeny. Nič by sa tým však nevyriešilo,” doplnil Kollár. „Pozície všetkých vládnych strán poznáme, preto chceme túto koaličnú krízu v stredu ukončiť, aby sme sa mohli sústrediť na pomoc ľuďom,“ uviedol šéf zákonodarného orgánu.

Predseda parlamentu zdôraznil, že personálnymi výmenami by sa situácia v koalícii nijako nezlepšila, preto ich hnutie ani nebude požadovať. Od koaličných partnerov však bude podľa vlastných slov vyžadovať splnenie konkrétnych požiadaviek na zlepšenie situácie občanov v súčasnej pandemickej situácii.

SaS chce, aby koalícia vydržala

Poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková pred stredajším rokovaním poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) vyhlásila, že “sulíkovci” chcú, aby koalícia vydržala, ale podľa jej slov sa musia rozprávať o rekonštrukcii vlády.

Podmienenie odchodu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) odstúpením Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva označila Bittó Cigániková za nezmysel. Doplnila, že Sulík by bol tejto možnosti otvorený len vtedy, ak by istú sebareflexiu vyvodil aj premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Úvahu o odstúpení Sulíka výmenou za Krajčího považuje za nezmyselnú aj poslanec Ondrej Dostál (klub SaS). Ako zdôraznil, podstatu problému vidí v premiérovi a v jeho štýle riadenia krajiny, v prístupe ku koaličným partnerom či k iným názorom. Na otázku, či je alternatívou aj odchod SaS z koalície, respektíve pád vlády, Dostál odpovedal, že otvorené sú všetky možnosti.

Poslanecký klub OĽaNO rokovanie prerušil

Poslanecký klub hnutia OĽaNO svoje stredajšie rokovanie o situácii vo vládnej koalícii prerušil dovtedy, „kým neprídu informácie, ktoré budú stáť za prerokovanie“.

Médiám to po rokovaní klubu povedal podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) s tým, že v klube panuje zhoda o nevynášaní čiastkových informácií z rokovania. Grendel zároveň nevedel povedať, kedy sa verejnosť dozvie výsledky o vyriešení koaličnej krízy.

Štátny tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Vladimír Ledecký (Za ľudí) po zasadnutí poslaneckého klubu Za ľudí si myslí, že stredajšie koaličné rokovania výsledok pravdepodobne neprinesú. „V koalícii je vážna kríza, ku ktorej pristupujú vážne všetci koaliční partneri, preto sa to nedá vyriešiť tak rýchlo,“ doplnil.

Aktuálnu situáciu v koalícii, ale aj vnútropolitické témy preberali na stredajšom stretnutí aj prezidentka Zuzana Čaputová s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom (nom. SaS). Pre agentúru SITA to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Témou rokovania bolo aj aktuálne dianie v zahraničnej politike SR. „Diskutovali aj o tom, ako hájiť a budovať dobrý obraz Slovenska u našich zahraničných partnerov,“ doplnil Strižinec.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), podpredseda Národnej rady SR (NR SR), rekonštrukcia vlády
Zdroj: Webnoviny.sk – Kríza v koalícii: Sme rodina chce dovládnuť vo štvorici a má požiadavky, podľa Dostála sú otvorené všetky možnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top