Ste tu
Home > Ekonomika > Ruskí partneri garantujú skupine MOL odškodnenie za kontaminovanú ropu, chyba bola u tretích strán

Ruskí partneri garantujú skupine MOL odškodnenie za kontaminovanú ropu, chyba bola u tretích strán

30.10.2019 (Webnoviny.sk) – Predseda predstavenstva skupiny MOL Zsolt Hernádi a predstavitelia ruských spoločností Lukoil a Transnefť (prevádzkovateľ ropovodu Družba) podpísali 30. októbra 2019 v Budapešti zmluvu, v ktorej ruskí partneri garantujú skupine MOL kompenzácie za škody spôsobené kontaminovanou ropou v ropovode Družba na jar tohto roka. Informoval o tom hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Kontamináciu zavinili tretie strany svojím protiprávnym konaním. Na základe zmluvy ruskí partneri nahradia Skupine MOL finančnú ujmu, vrátane nákladov na čistenie kontaminovanej ropy odobranej z ropovodu Družba.

Posilnenie dohody

Vďaka vzájomnej spolupráci zainteresovaných spoločností kontaminácia nespôsobila výpadok vo výrobe motorových palív. Najvyšší predstavitelia Skupiny MOL a Lukoilu zároveň podpísali zámer predĺžiť dodávky ropy do roku 2025.

S týmito ruskými spoločnosťami má Skupina MOL celé roky dobré vzájomné vzťahy. Lukoil dodáva ropu do Maďarska a na Slovensko stabilne a spoľahlivo od roku 2005. Dnes sme naše dobré vzťahy posilnili dohodou o pokračovaní kontraktu na dodávky ropy. Maďarsko zároveň ako prvé uzavrelo prípad kontaminovanej ropy. V tomto teste obstál jednak maďarský systém bezpečnosti dodávok, ale aj naše partnerstvo s ruskou spoločnosťou. Ruskí partneri nás ubezpečili, že náklady, ktoré vznikli pri riešení mimoriadnej situácie, nám uhradia. S našimi ruskými partnerskými spoločnosťami nás spájajú dobré vzťahy a máme záujem na ich zachovaní,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Kontaminovaná ropa

Na jar roku 2019 sa v dôsledku protiprávneho konania tretích strán dostal do ropovodného systému Družba veľký objem kontaminovanej ropy. Dňa 26. apríla 2019 Skupina MOL dočasne pozastavila odber ropy z ropovodu, aby zabránila prieniku kontaminovanej suroviny do spracovateľského procesu.

Skupina MOL sa rozhodla pre úplnú bezpečnosť odobrať ropu napriek tomu, že ropa v ropovodných potrubiach v Maďarsku a na Slovensku bola ešte vtedy v súlade s normami (s úrovňou kontaminácie pod 10 ppm).

Pri riešení mimoriadnej situácie sa Skupina MOL začiatkom mája zaviazala odobrať časť kontaminovanej ropy, ktorá by sa v spolupráci s ruskými partnermi dala po zmiešaní s čistou ropou spracovať. Skupina MOL zmieša kontaminovanú ropu s čistou a chloridovú zložku zneškodní.

Viac k témam: kontaminácia, ropa
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruskí partneri garantujú skupine MOL odškodnenie za kontaminovanú ropu, chyba bola u tretích strán © SITA Všetky práva vyhradené.

Top