Ste tu
Home > Správy > Ruského režiséra Serebrennikova odsúdili za podvod a spreneveru, dostal podmienečný trest

Ruského režiséra Serebrennikova odsúdili za podvod a spreneveru, dostal podmienečný trest

26.6.2020 (Webnoviny.sk) – Moskovský súd v piatok odsúdil uznávaného ruského filmového a divadelného režiséra Kirilla Serebrennikova. Päťdesiatročného umelca uznal vinným z podvodu a sprenevery 129 miliónov rubľov (v prepočte vyše 1,6 milióna eur) z vládnych fondov na divadelný projekt a vymeral mu trojročný podmienečný trest.


Prokuratúra pritom pre režiséra žiadala až šesťročné odňatie slobody.


Peniaze musia splatiť

Podmienečné tresty dostali i jeho dvaja spolupracovníci. Všetkým trom sudca udelil aj pokutu, pričom tiež musia splatiť spreneverené peniaze.

Štvrtú obvinenú, niekdajšiu vládu úradníčku Sofiu Apfelbaum, uznal súd vinnou z nedbanlivosti a tiež jej udelil pokutu. Tú však vzhľadom na premlčaciu lehotu okamžite zrušili.

Protivládne postoje

Kauzu režiséra mnohí vnímajú ako politicky motivovanú a považujú ju za trest za jeho protivládne postoje.

Serebrennikov, ktorý obvinenia odmietol ako absurdné, strávil obdobie od augusta 2017 do apríla 2019 v domácej väzbe. Niektorí jeho kolegovia boli mesiace za mrežami.

Vysokí predstavitelia ruskej umeleckej komunity opakovane naliehali na prezidenta Vladimira Putina a iných vysokopostavených zástupcov vlády, aby stiahli obvinenia voči režisérovi. Pripojili sa k nim aj osobnosti zo zahraničia.

Viac k témam: podvod, sprenevera, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruského režiséra Serebrennikova odsúdili za podvod a spreneveru, dostal podmienečný trest © SITA Všetky práva vyhradené.


Top