Ste tu
Home > Správy > Rumunský prezident odmietol vymenovať ministra, ten ho obvinil z antisemitizmu

Rumunský prezident odmietol vymenovať ministra, ten ho obvinil z antisemitizmu

BUKUREŠŤ 21. novembra (WebNoviny.sk) – Významná americká židovská organizácia sa v stredu zastala rumunského prezidenta Klausa Iohannisa, ktorého v utorok obvinil bývalý minister priemyslu Ilan Laufer z antisemitizmu.

Podľa riaditeľa washingtonského Amerického múzea holokaustu Radu Ioanida ide o vymyslené obvinenie, pričom rumunský prezident je naopak známy ako dôsledný bojovník proti antisemitizmu a popieraniu holokaustu.

Rumunský exminister priemyslu Laufer, krátko po tom, ako ho Iohannis odmietol vymenovať za nového ministra miestneho rozvoja, prezidenta obvinil, že ho nevymenoval pre jeho židovský pôvod, čo je podľa neho dôkaz jeho antisemitských názorov.

Podľa riaditeľa múzea holokaustu Ioanida sú však Lauferove tvrdenie „úplne postavené na vode„. Ioanid naopak rumunského exministra priemyslu skritizoval za to, že „zneužíva takéto citlivé termíny na politické účely„.

Vymenovanie Laufera za nového ministra miestneho rozvoja malo byť súčasťou veľkej reorganizácie rumunskej vlády, v rámci ktorej predseda vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea odvolal šéfov rezortov hospodárstva, dopravy, kultúry, miestneho rozvoja, športu a masovej komunikácie. Minister obrany Mihai Fifor odišiel v pondelok zo svojho postu sám, a v rovnaký deň odstúpila aj starostka Bukurešti Gabriela Firea.

Viac k témam: antisemitizmus, Klaus Iohannis
Zdroj: Webnoviny.sk – Rumunský prezident odmietol vymenovať ministra, ten ho obvinil z antisemitizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top