Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Rómsky splnomocnenec chce pomôcť osadám pri povinnom čipovaní a očkovaní psov

Rómsky splnomocnenec chce pomôcť osadám pri povinnom čipovaní a očkovaní psov

7.8.2019 (Webnoviny.sk) – Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity chce vylúčeným komunitám pomôcť pri financovaní povinného čipovania. Úrad už o o tejto téme rokoval s ministerstvom pôdohospodárstva.

Nový zákon o veterinárnej starostlivosti

Povinné čipovanie a očkovanie zvierat zaviedol od septembra minulého roku nový zákon o veterinárnej starostlivosti, pre vylúčené komunity však môže byť takáto starostlivosť o zvieratá príliš nákladná.

„Snahou je zaviesť, na základne skúseností a spolupráce s Československým kastračným programom, finančný nástroj, ktorý by obce mohli využívať na zamedzenie nekontrolovateľného množenia psov, čipovania a kastrácie,“ uviedol pre agentúru SITA splnomocnenec Ábel Ravasz.

Úrad rómskeho splnomocnenca vlani spolupracoval s Československým kastračným programom na bezplatnej kastrácii, čipovaní a očkovaní psov v rómskych osadách.

„Z financií úradu bolo hradené čipovanie a vakcinácia v rámci pilotné programu v obciach Markušovce a Smižany v okrese Spišská Nová Ves,“ vysvetlil Ravasz. Jeho Úrad sa podľa neho aj takto snaží zmierňovať problémy vyplývajúce dlhodobo neriešenej situácie v najchudobnejších osadách.

Majiteľovi neoznačeného psa hrozí pokuta

Plošné kastrácie sú jedným z riešení rastúceho počtu túlavých a zanedbaných psov a mačiek v rómskych osadách najmä na východe Slovenska, kde sa mláďatá často nedožijú ani niekoľkých dní, sú nehumánne usmrcované a ak prežijú, žijú v nevyhovujúcich podmienkach a trpia rôznymi chorobami.

Výdavky na jednu akciu predstavujú päť až osemtisíc eur, ďalšie náklady si však vyžaduje veterinárna starostlivosť o odobraté zvieratá. Majitelia psov majú od 1. septembra 2018 povinnosť čipovať psov. Majiteľ psa narodeného pred 31. augustom 2018 ho musí označiť mikročipom najneskôr do 31. novembra 2019.

Majiteľovi neoznačeného psa hrozí pokuta 50 eur. Veterinárny lekár nesmie vykonať žiadne úkony na psovi, ktorý nemá mikročip, inak mu hrozí pokuta až 20-tisíc eur. Výnimkou sú len nevyhnutné prípady v záujme ochrany zdravia psa alebo človeka.

Agentúra SITA oslovila aj ministerstvo pôdohospodárstva, odpoveď zatiaľ nedostala.

Viac k témam: čipovanie psov, rómovia, Úrad splnomocnenca vlády SR, zákon o veterinárnej starostlivosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Rómsky splnomocnenec chce pomôcť osadám pri povinnom čipovaní a očkovaní psov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top