Ste tu
Home > Kultúra > História > Rodáci: Lya De Putti

Rodáci: Lya De Putti

Zdieľaj tento článok

Neslovensky znejúce meno označuje osobnosť, ktorá sa narodila pár kilometrov od Trebišova, vo Vojčiciach. Vlastným menom Amália Putti, pôvodom ešte z Rakúsko-Uhorska, sa stala tanečnicou a herečkou v nemých filmoch. Otec bol dôstojník jazdectva (taliansky pôvod), barón Pála Putty, mama zas grófka Maria Katarina Hoyos. Pochádzala zo štyroch súrodencov – dvaja bratia Géza a Alexander a sestra Mici.


Neskôr sa všetci presťahovali do Kolozsváru, kde sa všetky štyri deti vzdelávali na základnej škole. Neskôr pokračovala vo vzdelávaní so súkromnou učiteľkou a v kláštornej škole. Čo sa týka lásky, určitý čas sa o ňu zaujímal Ludwig von Salm Hoogstraten – bývalý manžel ropnej dedičky. Ona sa však vydala ako 16-ročná za okresného sudcu Zoltána Szepessyho v roku 1913. O päť rokov neskôr ich rozviedli, aj napriek dvom spoločným deťom. Manžel ostal s deťmi na vidieku, zatiaľ čo sa Lya presťahovala do Budapešti. Už nikdy viac svoju rodinu nestretla a jej manžel, krátko po jej smrti, spáchal samovraždu.


Lya de Putti

Kariéru začala v Budapešti, kde natočila prvý film A Császár katonái (Cisárovi vojaci) v roku 1918. Jej ďalšia cesta viedla do Berlína, pôsobila ako baletka vo Winter Garden (1924). Pozornosť na seba nenechala dlho čakať a všimol si ju filmový režisér a obsadil ju do filmu Mistress of the World. Úspechy začali zrazu prichádzať jeden za druhým, 1925 hrala v Manon Lescaut, a nasledoval film Varieté. Po týchto skúsenostiach prišla do Ameriky. Bola jednou z moderných herečiek, takzvaný vamp (hlavne kvôli krátkemu účesu). Podobný štýl mali herečky Louise Brooks alebo Colleen Moore. V roku 1926 natočila film Sorrows Satan (Zarmútený Satan), ktorý vyšiel v dvoch verziách, európskej a americkej, a v jednej z nich bola dokonca odhalená. Ako končila éra nemých filmov, odišla do Anglicka, zlepšiť svoj jazyk (mala prízvuk). V roku 1929 sa vrátila späť a to rovno na divadelné dosky – na Broadway.

Zomrela, keď to nikto nečakal a za záhadných okolností v New Yorku. Ako 34 ročná, po neprofesionálnom vybratí kostičiek z jedla, ktoré jej uviazli v krku, ochorela na zápal pľúc, dostala infekciu a pleuritídu (zápal podhrudnice). Pochovali ju na cintoríne Ferncliff Cemetery v Hartsdale (New York).

Bola označovaná taktiež za femme fatale čo označuje ženu, ktorá je pre mužov príťažlivá, a vie, ako sa má v spoločnosti opačného pohlavia správať.


Foto: listal.com

Zdieľaj tento článok

Top