Ste tu
Home > História > RODÁCI: JÁN PIVARNÍK

RODÁCI: JÁN PIVARNÍK

Na dnešok sme si pripravili zaujímavý článok. Venuje sa futbalistovi, ktorý to z trebišovských trávnikov dotiahol až na Majstrovstvá Európy, ktoré dokázal v pamätnom roku 1976 vyhrať. Vážení, Ján Pivarník.

20 kilometrov na bicykli, tréning a naspäť

Ján Pivarník, narodený 13. novembra 1947 v Cejkove obliekal dres Slavoja Trebišov. Avšak cestovanie na tréningy kvôli nedostatočným spojom z Cejkova nemal jednoduché.

On sa však nevzdal. V akomkoľvek počasí sadal na bicykel, šliapal 20 kilometrov na štadión Slavoja, absolvoval tréning a potom ho čakalo ďalších 20 kilometrov späť. Tvrdá drina a disciplína sa však vyplatila.

Nezabudnuteľný rok 1974

Ako vtedajší hráč Slovana Bratislava s ním oslavoval onoho roku majstrovský titul, víťazstvo v slovenskom i československom pohári. Najsladšou čerešničkou na torte pre rodáka z Cejkova bola koruna Kráľa najlepšieho československého futbalistu.

To najkrajšie, víťazstvo na ME 1976 a účasť na MS 1970 v Mexiku, ešte len malo prísť. Dostať sa tak vysoko, doslova na piedestál vtedajšieho silného československého futbalu, nebolo vôbec jednoduché.

Ján Pivarník ako čestný hosť pred jedným zo zápasov Slavoja Trebišov
Ján Pivarník ako čestný hosť pred jedným zo zápasov Slavoja Trebišov
Takmer ho zlákala atletika

Ako sám v publikácii Eugena Magdu spomína, k futbalu ho priviedla náhoda a zapálený tréner dorastu, Ján Kontura. Neskôr sa k nemu pridali prvé vzory v podobe Pintéra a bývalého československého reprezentanta Zibrinyiho, pôsobiacich v Trebišove.

Spomína však aj, že nebol ďaleko od toho, aby zakotvil pri atletike. Čo nakoniec rozhodlo pre futbal? „To, že si ma všimol skôr. Možno, keby sa ohlásili ako prví atléti, moja kariéra by mala iné smerovanie.“

Ako však sám hovorí, na dráhe dokázal poraziť aj trénovaných atlétov:

„Rýchlosť, ktorou som pútal v kopačkách, to bol dar od prírody. Pamätám sa, že po prestupe do Košíc boli raz v Čermeli majstrovstvá kraja, na ktoré som prišiel po tréningu z VSS, kde sme ešte bežali 300 metrov na ostro. Môj brat Imro vyhral stovku za 10,7 sekúnd, ja som unavený po tréningu, aj keď som nikdy predtým nemal tretry na nohách, skončil druhý a porazil som ostatných špecialistov“

Po pôsobení na Slavoji a v drese VSS Košice, kedy prvýkrát okúsil, ako chutí reprezentačný dres, ho začala lákať pražská Sparta, zakotvil však na Tehelnom poli v Bratislave. Tam prežil najlepšie roky, o ktorých je napísané už vyššie.

267 ligových štartov, 14 gólov, veľký počet vydarených prihrávok, 39 štartov v reprezentačnom áčku aj s jedným gólom – skutočne skvostná vizitka.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Ján Pivarník 1976

Pivarník po ukončení aktívnej kariéry

Po ukončení aktívnej kariéry našiel spoločnú reč s Jozefom Venglošom, ktorému robil trénerského asistenta v portugalskom Sportingu Lisabon. Potom sa vybral na skusy do ázijského futbalového sveta, najväčšmi sa však zdržiaval v Kuvajte, no bol aj v Izraeli, Ománe, Saudskej Arábii, či SAE.

Je obdivuhodné, že za týmito futbalovými métami, o akých iní môžu iba snívať, vykročil z ihriska nášho Slavoja Trebišov.

Top