Ste tu
Home > História > Rodáci: Emery Roth

Rodáci: Emery Roth

V dnešnom dieli našej rubriky sa budeme bližšie venovať menu Emery Roth. Jeho nositeľ patril medzi najvýznamnejších architektov svojej doby a zaslúžil sa o výrazné formovanie Manhattanu, kde sa podieľal, respektíve sám navrhol niektoré dobové budovy. V čom vynikal, prečo sa mu darilo a odkiaľ bol? Dočítaš sa to u nás!

roth

Aj keď presný dátum jeho narodenia nie je známy, zo všetkých dostupných prameňov sa dozvedáme, že sa narodil v meste Gálszecz, dnešných Sečovciach, v roku 1871, ako jedno z ôsmich detí v židovskej rodine. Už od útleho detstva vynikal šikovnosťou a zručnosťou v kreslení. Jeho rodičia vlastnili miestny hostinec, takže malý Emery Roth vyrastal v slušných pomeroch. Situácia v rodine Rothových sa však smrťou otca  v roku 1884 náhle zhoršila. Rodina sa tak rozhodla, že bude lepšie, ak emigruje do USA a skúsi svoje šťastie v spoločnosti Aladára Kissa, žijúceho v USA už niekoľko rokov. Viaceré pramene uvádzajú, že Aladár Kiss bol Emeryho ujom. Roth emigroval ako trinásťročný, po jeho príchode mu jeho ujo dal peniaze na vlak aj s lístočkom, na ktorom bola napísaná jeho adresa. Mladý Roth však lístok stratil a ostal vo veľkom meste sám.

Dokázal si však drobnými, výpomocnými prácami zarobiť dostatok peňazí na stravu a ubytovanie. Svoj, dosiaľ nerozvinutý, potenciál v kreslení sa mu podarilo naplno rozvinúť na pozícii kresliča v spoločnosti Burnham & Root, podieľajúcej sa na príprave svetovej výstavy v roku 1893. Spoločníci Burnham a Root sa už vtedy radili medzi významných architektov, ktorí na Rothovi zanechali hlboké stopy. Postupom času dostával stále viac príležitostí ukázať sa a jeho schopnosti a kresby na veľmi vysokej úrovni neostali bez povšimnutia. Emeryho práce zapôsobili na newyorského architekta, Richarda M. Hunta. Zakrátko mu ponúkol prácu vo svojom ateliéri a tak čakalo na mladého architekta sťahovanie. Po Huntovej nečakanej smrti v roku 1895 sa spojil s architektom bytov Ogdenom Codmanom, ktorý oplýval množstvom majetnejších klientov. Spoločne vytvorili architektonický tandem pracujúci na tvorbe moderných newyorských apartmánov.

Belleclaire Hotel 250 W. 77th Street New York, NY
Hotel Belleclaire

V roku 1898 sa Emery Roth osamostatnil. Onedlho sa oženil s Ellou Grosman. Spolu mali štyri deti – Juliana, Richarda, Elizabeth a Kathrin. Osamostatnenie prinieslo aj ťažkosti v podobe neľahkého presadzovania sa na americkom trhu. Viaceré jeho projekty vznikali najmä vďaka podpore maďarskej komunity. So svojou rastúcou povesťou sa čoraz viac začal zameriavať na projektovanie luxusných domov, apartmánov a hotelov. Jedným z jeho prvých významných počinov je hotel Belleclaire v New Yorku na Broadwayi. V čase otvorenia, roku 1903 to bol najmodernejší hotel v celom meste. Rothova popularita prudko vzrástla po 1. svetovej vojne, najmä po realizácii jeho projektu Ritz Toweru, ktorý sa stal vďaka 42 poschodiam prvým mrakodrapom. Pre jeho schopnosť skĺbiť klasické prvky s modernými ho v 20. rokoch minulého storočia považovali za jedného z najlepších architektov. Okrem svojej schopnosti bol známy tým, že veľmi prísne kontroloval výdavky na svoje stavby.

Výpočet jeho architektonických počinov a ocenení je skutočne veľmi dlhý. Jeho chabé zdravie mu však neumožnilo pokračovať v rozvoji svojej tvorivosti. 20. augusta 1948, päť rokov po smrti svojej ženy, zomrel aj Emery Roth. V jeho šľapajách však pokračovali jeho synovia Julian a Richard a vnuk Richard II, založením firmy Emery Roth & Sons. Podarili by sa mu podobné počiny, keby bol ostal v Sečovciach?

Ritz Tower
Ritz Tower

 ZDROJ: Sečovčan, 11/2007, str.8;

Top