Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Rada pre ľudské práva odporúča vláde, aby nesúhlasila so zmenou tlačového zákona

Rada pre ľudské práva odporúča vláde, aby nesúhlasila so zmenou tlačového zákona

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Rada vlády pre ľudské práva vo svojom uznesení odporučila vláde vysloviť nesúhlas s návrhom poslancov Dušana Jarjabka a Miroslava Číža na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa tlačový zákon.


V uznesení ďalej Rada vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť odporučila “vysloviť nesúhlas a návrhmi verejných politík, ktoré môžu oslabiť slobodu médií vyjadrovať názory a hodnotiace úsudky na prácu politikov a iných predstaviteľov verejnej moci a tým negatívne zasiahnuť do súčasného stavu právnej úpravy slobody prejavu zaručenej Ústavou Slovenskej republiky i medzinárodným právom“.


Posilnenie právnej ochrany novinárov

Rada v uznesení tiež vyzvala Ministerstvo kultúry SR, aby predložilo legislatívny návrh, ktorý posilní právnu ochranu novinárov. Agentúru SITA o tom informoval podpredseda Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť a reprezentant občianskej spoločnosti Kálmán Petőcz.

Rada pre ľudské práva odporučila vláde, ministerstvám, orgánom štátnej správy a inštitúciám aktívne prispievať k zvyšovaniu schopnosti štátu vyhodnocovať kybernetické hrozby vo všetkých budúcich voľbách, “posilňovať odolnosť občanov voči dezinformáciám v rámci sociálnych sietí a digitálnych médií prostredníctvom propagácie a podpory mediálnej a digitálnej gramotnosti” a “rozvíjať možnosti využitia aktívneho volebného práva občanov a občianok Slovenskej republiky, ktorí sa zdržujú počas volieb v zahraničí“.

Zavedenie pokút

Poslanci strany Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž chcú novelou tlačového zákona opätovne zaviesť právo na odpoveď ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008. Toto právo sa má týkať skutkových tvrdení a nie hodnotiacich úsudkov.

Podľa návrhu „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde“.

Navrhujú, aby novela platila od 1. mája tohto roka. Predseda SNS Andrej Danko chce rozšíriť návrh novely tlačového zákona o právo na odpoveď aj na komentáre a glosy.

Návrh odmietli viaceré organizácie

Návrh poslancov Smeru a jeho rozšírenie navrhované Andrejom Dankom odmietli už viaceré novinárske organizácie.

Kritizovala ho Asociácia vydavateľov tlače a tiež člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry, ktorý tvrdí, že médiá v súčasnosti dávajú politikom pri článkoch, ktoré sa ich môžu týkať, dostatok možností sa vyjadriť.

Upozorňujeme odberateľov, že na niektoré správy, ktoré odvysiela agentúra SITA, sa môže vzťahovať moratórium, ktoré upravuje zákon o volebnej kampani. Je na zvážení odberateľov, či do skončenia moratória tieto správy použijú.

Viac k témam: Ministerstvo kultúry SR, tlačový zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada pre ľudské práva odporúča vláde, aby nesúhlasila so zmenou tlačového zákona © SITA Všetky práva vyhradené.


Top